Loading…

5 romane që janë duke ridefinuar punën e grave

  • 24/07/2020 | 19:47

5 romane që janë duke ridefinuar punën e grave

Protagonistët në këto pesë romane nuk po mendojnë për pushimet e tyre të ardhshme – ata po ndjekin me pasion karrierën e tyre, ndonjëherë përballë pengesave marramendëse.

Lexoni listën e mëposhtme për t’i kuptuar si këto gra të fuqishme u kanë bërë ballë pengesave:

“Vajza e makinës së shkrimit” nga Alison Atlee

E vendosur në kthesën e shekullit të 20-të, ky roman hapet kur heroina jonë, Betsey Dobson, godet gishtat e një bosi të dobishëm në një derë dhe vendoset të ndjekë një karrierë të re si një menaxher ekskursionesh në një qytet bregdetar anglez pak si Brighton (ose Qyteti Atlantic në kohën e tij të mirë). Me pothuajse pa para, por me shumë mikesha, Betsey fillon të formojë një jetë të re dhe përmbushëse për veten e saj … derisa e kaluara e saj të kërcënojë t’i rrëzojë të gjitha. Detajet historike këtu janë të mrekullueshme, duke përfshirë ndërtimin e një “hekurudhe gravitetit” – do të thotë, vetë transportuesja e parë!

“Mamia e Venedikut” nga Roberta Rich

Hannah Levi është një mami e njohur në Venecian e shekullit të 16-të, e njohur për aftësinë e saj për të dhënë fëmijë të shëndetshëm tek gratë në shtatzanitë më të vështira. Por kur një fisnik italian e imponon atë të ndihmojë gruan e tij, e cila është duke luftuar për të lindur fëmijën e tyre, Hannah është vendosur në një pozitë të pamundur: Ligji Papal ndalon mjekët hebrenj të trajtojnë të krishterët, por ajo thjesht nuk mund të lejojë që dukesha të mbetet në shqetësime — plus , pagesa do të ishte e mjaftueshme për të shpenguar burrin e saj Isakun, i cili është kapur në det.

“Libraria” nga Deborah Meyler

Esme është një studente në Columbia është magjepsur nga Mitchell, një ikonë seksi e gjakut të kaltër të New York-ut … por gjithçka vjen duke u shembur kur ajo gjen veten të braktisur nga ai dhe shtatzënë. Ajo gjen strehim në një punë në një dyqan të vogël librash West Village, ku stafi i çuditshëm dhe klientela shpejt bëhen si familje për të. Kur Mitchell kthehet duke kërkuar një shans të dytë, Esme ka një zgjedhje të bëjë: të marrë një shansë tjetër për në përrallë, apo të përmbahet me jetën e re që ajo e bëri vetë?

“Gruaja në Fotografi” nga Dana Gynther

Lee Miller mund të njihet më së miri si asistentja magjepsëse dhe muza e artistit Man Ray, por ajo ishte një fotografe e talentuar në vetvete. Ky roman e ndjek atë nëpër rrugët e Parisit në vitet 1920, pasi ajo fërkon bërrylat me Picasso-n, Charlie Chaplin-in dhe natyrisht vetë Man Ray. Ndërsa ajo zhvillon zanatin e saj dhe përpiqet për më shumë autonomi artistike, Ray rritet më rezistent dhe zotërues. Në fund të fundit, Miller zbulon se ajo duhet të ndjekë pasionin e saj më të thellë – vizionin e saj artistik.

“I kuq i buzëve në Afganistan” nga Roberta Gately

Shkruar nga një infermiere e ER e cila kaloi vite si punëtor i ndihmës ndërkombëtare në Lindjen e Mesme, ky roman tregohet në pikëpamjet e dy grave bindëse: Elsa, një infermiere nga ER nga Bostoni i Jugut, e cila shkon për të ushtruar praktikën në një kamp refugjatësh në Afganistan; dhe Parween, gruaja lokale që punon si përkthyese e saj dhe bëhet shoqja e saj më e ngushtë. I mbushur me një vërtetësi që mund të vinte vetëm nga përvoja e jetuar, ky është një roman për fuqinë e miqësisë për të kapërcyer dallimet më të mëdha.

Më të fundit
...
  • 08/08/2020 | 23:53
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë