Loading…

5 të vërtetat e frikshme që fshihen pas këtyre mistereve

  • 20/05/2019 | 08:59

5 të vërtetat e frikshme që fshihen pas këtyre mistereve

Historia është e mbushur me tregime dramatike që janë të njohura dhe shpesh të përsëritura. Megan Westley e History Extra zbardh të vërtetat për 5 mistere që kanë ekzistuar përgjatë historisë, transmeton Gazeta Metro.


1.Një princeshë e humbur

Kur Car Nikolla II dhe familja e tij u vranë brutalisht nga ushtarët bolshevikë në vitin 1918, bota shikoi në tmerr. Më pas dolën thashethemet që vajza e vogël e Carit, Dukeshë Anastasia, mund të ketë ikur.

Disa femra dolën më vonë duke pretenduar identitetin e saj.

Arratisja dukej e mundur kur trupat e tre apo 4 vajzave u zbuluan në një varr masiv në vitin 1991. Por trupi i vajzës së katër u zbulua në vitin 2007, duke hequr çdo shpresë për mbijetesën e saj.

2.Doktori i vdekjes

Dr. Hauley Harvey Crippen u bë një nga vrasësit më famëkeq të Britanisë kur trupi i gruas së tij u zbulua në bodrumin e shtëpisë së tyre në vitin 1910. Ai u arrestua, u shpall fajtor dhe u ekzekutua.

Por në vitin 2007 falë disa analizave u zbulua se trupi që u gjet në bodrum jo vetëm që nuk ishte i gruas së tij, por ishte dhe trup mashkulli.

Pra ai ishte i pafajshëm. Madje 2 javë përpara ekzekutimi shkroi: “Jam i pafajshëm dhe kjo do të provohet një ditë”.

3.Gjyqi nga opinioni publik

Lizzie Borden, e cila goditi të ëmën 40 herë me sëpatë, është etiketuar si vrasëse për më shumë se 120 vjet. Bashkëshorti dhe gruaja Andre dhe Abby Borden u gjetën të vdekur në shtëpinë e tyre në Masaçusets nga vajza e Andres, Lizzie në vitin 1892.

Lizzie një mësuese e respektuar, shpejt u bë e dyshuara kryesore për shkak të urrejtjes së njerkës dhe dëshirës për liri financiare. Edhe pse Borden u lirua, njerëzit e kishin të vështirë ta besonin atë.

4.Riçardi III: Mbreti i mirë apo xhaxhai i pabesë?

Ka mundësi që Riçardi ka vepruar sipas ndërgjegjes së tij të plotë duke vrarë nipërit, djemtë e vëllait të tij Mbretit Eduard IV, të ashtuquajturi Princat e Kullës, për të marrë fronin.

Për të marrë fronin, ekzistojnë shumë arsye që ka qenë vetë Riçardi që ka urdhëruar vdekjen e tyre. Një kandidat tjetër, që kishte pak gjasa të ishte, pretendohej edhe pasardhësi i tij Henry VII.

5. Çfarë ndodhi me Amelia Earhart?

Në vitin 1937, Amelia Earhart, një nga aviatoret më të famshme të botës, u zhduk pa gjurmë gjatë një përpjekje për të udhëtuar rreth globit.

Edhe pse kërkimet fillua një orë pas mesazhit të fundit të regjistruar të Earhart, asgjë nuk u gjet, dhe fati i saj mbetet një nga misteret më të mëdha historike të të gjitha kohërave./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë