Loading…

5 tregime të aventurës të vendosura thellë në xhungël

  • 25/06/2020 | 16:27

5 tregime të aventurës të vendosura thellë në xhungël

Të gjithë kemi librat tanë të preferuar që shfaqin peizazhe të bukura, histori dashurie urbane dhe verë të mbushura me plazhe.


Por, përkundër atyre librave fantastikë, ka një mjedis që nuk duhet ta anashkalojmë: xhunglën.

Xhungla sjell edhe rrezik edhe romancë, të gjitha të vendosura në një sfond emocionues. Këto pesë libra janë të lexueshëm për njerëzit që duan aventura të mëdha dhe karaktere të guximshme.

“Në xhungël” nga Erica Ferencik Puna mësimore e Lily Bushwold në Bolivi mund të ketë rënë, por ajo nuk po heq dorë. Pa një familje të qëndrueshme dhe me një histori krimesh të vogla, Lily shpreson që më në fund të gjejë një shtëpi në Bolivi. Ëndërrat e saj duket se po realizohen kur takohet me Omar, një burrë Bolivian dhe fillon një lidhje. Lily kthehet në fshatin e largët të Omarit me të, një botë e pamëshirshme dhe e rrezikshme e gjuetarëve, fiseve dhe afarizmave që kërkojnë të shfrytëzojnë burimet natyrore të xhunglës. Ndërsa marrëdhënia e Lily rritet, ajo duhet të mësojë të lundrojë në xhungël dhe gjithçka që ajo mban sepse tani jeta e saj varet nga ajo.

“Ne hamë tonin” nga Kea Wilson Një aktor pa emër në vitet 1970 kërcen me një shans për të punuar në një film të vendosur në Amazon. Sapo të arrijë, ai kupton se gjërat janë keq; prodhimi është i mbushur me probleme, dhe është aq nxehtë sa filmi shpërbëhet. Por gjërat përkeqësohen shpejt për aktorin. Ai së shpejti përballet me trafikantët e drogës, luftëtarët guerile dhe kapitalistët amerikanë. Menjëherë është e qartë në këtë roman të zgjuar dhe të kapur se në këtë rol që ofrohet një herë në jetë, aktori do të jetë me fat nëse arrin të mbes gjallë.

“Njeriu tiger” nga Eka Kurniawan Margio duket si një njeri normal, por ai ka një sekret. Brenda vetvetes, ai mban të fshehur një tigër të bardhë femëror mbinatyror. Sekretet jetojnë prapa tigrit të bardhë, ku dy familje të lidhura me tragjedinë mblidhen dhe torturojnë qenien magjike brenda Margio-s . Historia e dy familjeve vazhdon të endet së bashku në një akt të pashpjegueshëm të dhunës dhe misterin dhe konfuzionin që e përcjellin. Një histori e vendosur në brigjet e Indonezisë që përzihet me humor të thatë dhe një prozë të bukur, tërheqëse, ky libër është një lexim i domosdoshëm për këdo që kërkon një lexim të fuqishëm në një mjedis të gjallë.

“Gjendja e çudisë” nga Ann Patchett E vendosur në pyllin e shiut të Amazonës, ndërsa punonte në një ilaç të ri, Dr Swenson me sa duket është zhdukur në xhungël. Në thellësinë e Amazon, Dr. Singh është e detyruar të përballet me të kaluarën e saj dhe tragjeditë e saj dhe të mësojë të lundrojë një botë të pabesë, ndërsa ajo kërkon në mënyrë të dëshpëruar për mikun e saj të humbur, situata e të cilit rritet më e rrezikshme për çdo minutë që kalon. “Xhungël” nga Yossi Ghinsberg Kjo histori e vërtetë ka të bëjë me katër miq të cilët takohen në Bolivi dhe u nisën për atë që premton të jetë një aventurë e madhe në Amazon. Por kur Yossi ndahet gjatë aksidentit me rafting, ai e gjen veten të bllokuar në mes të xhunglës, pa ushqim, furnizime ose trajnime për mbijetesë. I humbur në një nga vendet më të egra në Tokë, Yossi përballet me mosmarrëveshje në dukje të pakapërcyeshme në luftën e tij për të mbijetuar. Ky libër është një histori e mrekullueshme e vërtetë për besimin në veten tuaj dhe kapërcimin e shanseve.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë