Loading…

5 ushqimet që ndihmojnë pas pirjes së alkoolit

  • 01/01/2017 | 14:03

5 ushqimet që ndihmojnë pas pirjes së alkoolit

Pas një nate me shumë alkool dhe kënaqësi, e nesërmja nuk është dhe aq e lehtë! Por, këtë problem e keni më të lehtë t’a kaloni me këto ushqime:


1. Ujë
Organizmit tuaj i duhet hidratim dhe për këtë duhet që të pini së paku 3 litra ujë.
glasses-of-water-a-day-to-cut-fat-dailyhealth

2. Pije të gazuara
Të gjithë doktorët nuk rekomandojnë pijet e gazuara për shkak se janë të dëmshme, mirëpo në këtë rast duhet të pini sepse janë ilaqi kryesorë kundër dehidrimit nga alkooli.
706464b2d5cff933

3. Banane
Bananja njihet si frut i shëndetshëm dhe shumë ushqyes. Për këtë arsye duhet të hani së paku 2 banane si të zgjoheni nga gjumi.
bananasf

4. Vezët
Për mëngjes është mirë të hani vezë të fërguara sepse qetësojnë stomakun.

Fried Egg isolated on white

5. Limitoni kafeinën
Në vend të kafesë duhet të pini çaj të kamomilit apo mint sepse ndihmojnë organizmin në hidratim dhe qetësim.
no-coffee

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë