Loading…

5 vende që e bëjnë Holandën vatër të artit

  • 05/02/2019 | 17:37

5 vende që e bëjnë Holandën vatër të artit

Holanda është një vatër e artit, dhe këtë më së miri e tregon porteret e Van Gogh-ut, parqet e zbukuruar në mënyrë artistike, fshati i djathit e shumë tjera, shkruan Gazeta Metro.


Më poshtë ju sjellim 5 vende që e bëjnë Holandën të dallohet për art.

1.Një park i ri natyror
Holanda ka një park të ri kombëtar ‘Nieuw Land’, që ndodhet në qendër të vendit, midis IJsselmeer dhe Markeermeer, ish Zuiderzee, në krahinën e Flevoland. Tipari dallues i këtij parku, i zgjeruar për rreth 29,000 hektarë, është se ajo u krijua nga reklamimi i tokave të shqyer nga deti.

2.Van Gogh, portretet
Ekspozita “Rrethi i brendshëm i Van Gogut: miq, familje dhe modele” që do të hapet në shtator në Den Bosch do të zbulojë aspekte të panjohura të artistit të torturuar dhe të vetmuar, falë njerëzve që luajtën rolet kyçe në veprimtarinë e tij artistike dhe private, si gjatë qëndrimit në Brabant dhe në jug të Francës.

 3.Muralet e Utrehtit
Qyteti i Utrehtit është plot me murale fantastike dhe mbishkrime. Përveç imazheve të vetme, forma të reja të artit gjithnjë e më shumë po përjetohen në muret e qytetit, nga poemat në fotografi. Çdo imazh tregon një histori dhe për të njohur historinë që qëndron prapa këtyre punimeve metropolitane, është krijuar një “Tour Street Tour” i organizuar nga “Përshëndetje nga Utrehti”. Është një rrugë në këmbë në qendër: ajo mbahet çdo të diel në orën 11 të mëngjesit duke filluar nga sheshi Neude.

4.Restorantet më të mira
Michelin paraqet botimin e vitit 2019 të guidës së famshme të kuqe kushtuar Holandës, duke demonstruar edhe një herë potencialin eno-gastronomik të vendit. Kuzhina e famshme dhe talentet e reja plotësojnë plotësisht pritjet e gourmets. Me dy restorante të reja me dy yje dhe dymbëdhjetë yje të rinj, botimi i vitit 2019 i Udhëzuesit të Michelin-it u jep Holandës një total prej 110 restorantesh me yje. Me dy restorante të reja me dy yje dhe dymbëdhjetë yje të rinj, botimi i vitit 2019 i Udhëzuesit të Michelin-it i jep Holandës një total prej 110 restorantesh me yje.

5.Fshati i djathit
Në Gouda kinemaja e vjetër Arcade do të shndërrohet në një fshat të djathit të quajtur Përvoja e djathit, sepse shumë e njohin djathin Gouda, por pak e njohin historinë e saj. Përvoja e djathit, hapja e së cilës është caktuar për pranverën e vitit 2019, do të bëhet një tërheqje e re për vizitorët në Goudas./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë