Loading…

5 vepra ruse që duhet patjetër t’i lexoni

  • 29/06/2020 | 12:26

5 vepra ruse që duhet patjetër t’i lexoni

Shkrimi i trillimeve në Rusi ka qenë gjithmonë biznes serioz. Në një shoqëri pa liri, shkrimtarët e mëdhenj ishin treguesit e së vërtetës, zëri i atyre që nuk kanë pasur zë dhe ndërgjegjja e një kombi – “një qeveri e dytë”, siç e thoshte dikur Alexander Solzhenitsyn.


Secila nga dhjetë veprat e trillimeve më poshtë është një klasik i pranuar i letërsisë ruse. Ajo që ata gjithashtu kanë të përbashkët është një histori e shkëlqyeshme, aftësi artistike dhe origjinalitet, dhe aftësia për të përfshirë lexuesit në reflektim të thellë, personal për pyetjet më të rëndësishme të jetës. Këto libra do t’ju bëjnë të mendoni dhe ndjeheni dhe të rriteni si qenie njerëzore.

“Eugene Onegin” nga Alexander Pushkin Në këtë kryevepër më pak të njohur të trillimeve ruse, Alexander Pushkin ndërthur një histori dashurie të ngathët, një enciklopedi të jetës së hershme të shekullit të nëntëmbëdhjetë të Rusisë, dhe një nga satirët më të mprehtë shoqërorë të shkruar ndonjëherë. Dhe ai e bën këtë plotësisht në vargje! Në të njëjtën kohë lozonjare dhe serioze, ironi dhe pasion, ky roman është fillimi për shumicën e klasave të studimit të kolegjit në letërsinë moderne Ruse, sepse Pushkin krijon shabllonin për pothuajse të gjitha temat, llojet e personazheve dhe teknikat letrare që do të ndërtonin shkrimtarët e ardhshëm rusë. Nuk është rastësi që Pushkini shpesh është quajtur babai i letërsisë moderne ruse, dhe “Eugene Onegin” konsiderohet vepra e tij më përfaqësuese.

“Një hero i kohës tonë” nga Mikhail Lermontov Shpesh referohet si “romani i parë psikologjik i Rusisë”, “Një hero i kohës tonë” tregon përrallën e Pechorinit, një rebel i ri pa kauzë, karizmatik, i cili ka magjepsur dhe shqetësuar lexuesit për më shumë se një shekull e gjysmë. Romani përbëhet nga pesë histori të ndërlidhura që gërryen në shpirtin kompleks të Pechorinit nga këndvështrime të shumta. Rezultati është një portret i paharrueshëm i anti-heroit të parë të letërsisë ruse, i cili lë shkatërrim në prag të tij, edhe pse ai tërheq dhe magjeps karakteret dhe lexuesit njësoj.

“Etërit dhe Bijtë” nga Ivan Turgenev Ky roman i ndjerë i thellë dhe poetik kap me hollësi konfliktet sociale dhe familjare që po shfaqeshin në fillim të viteve 1860, një kohë e trazirave të mëdha shoqërore në Rusi. Libri nisi një stuhi gazetareske me portretizimin e tij të fuqishëm të Bazarovit, një nihilist i ri me sy të paturpshëm dhe pasionant, që është po aq i njohur sot sa ishte në kohën e Turgenev.

“Vëllezërit Karamazov” nga Fyodor Dostoevsky Në këtë histori emocionale dhe filozofike të ashpër të atëvrasjes dhe rivalitetit familjar, Dostoevsky eksploron aq thellë sa çdo shkrimtar rus dhe kap temat e besimit, të keqes dhe kuptimit. Romani përshkruan pikëpamjet e ndryshme botërore të tre vëllezërve Karamazov — Alyosha monastike, Dmitry sensual, dhe Ivan intelektuali — si dhe babai i tyre i lezetshëm, vrasja misterioze e të cilit dhe hetimi i saj bëhen pika qendrore e zhveshjes, pjesa përfundimtare e romanit.

“Doktor Zhivago” nga Boris Pasternak Frymëzuar nga “Lufta dhe Paqja”, ky roman historik tregon përrallën e poetit-mjek, Yuri Zhivago, i cili lufton për të gjetur vendin e tij, profesionin e tij dhe zërin e tij artistik mes trazirave të Revolucionit Rus. Një kryevepër e prozës provokuese po aq e bukur sa fshatrat ruse që përshkruan, Doktor Zhivago i merr lexuesit në një udhëtim dashurie, dhimbjeje dhe shëlbimi gjatë disa viteve më të vështira të shekullit XX.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë