Loading…

50 mijë persona kanë hyrë ilegalisht në Zvicër

  • 31/01/2017 | 15:53

50 mijë persona kanë hyrë ilegalisht në Zvicër

Më së shumti ky fluks është shprehur në kufirin jugor të Zvicrës, në Kantonin e Tiçinos, ku shumë nga migrantët kanë hyrë në Zvicër duke shfrytëzuar linjën hekurudhore nga Itali


Gjatë vitit 2016 në Zvicër kanë hyrë ilegalisht afër 50 mijë migrantë. Siç shkruan në një raport të Shërbimit të Ruajtjes së Kufirit, pjesa më e madhe e tyre kanë ardhur nga vendet afrikane si Eritrea, Gambia, Guinea, Nigeria, Etiopia dhe Somalia.

Më së shumti ky fluks është shprehur në kufirin jugor të Zvicrës, në Kantonin e Tiçinos, ku shumë nga migrantët kanë hyrë në Zvicër duke shfrytëzuar linjën hekurudhore nga Italia, shkruan srf.ch.

Nga ky numër, rreth 27 mijë refugjatë Zvicra i ka kthyer mbrapsht që në kufi, thuhet më tutje në raportin vjetor të Rojeve kufitare, transmeton albinfo.ch. Një kthim i tillë ndodh kur një migrant nuk kërkon fare azil në Zvicër por dëshiron të udhëtojë më tutje për në Gjermani ose në shtetet skandinave.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë