Loading…

54 vjeçari që s’po e marrin në punë për shkak të moshës

  • 02/05/2017 | 12:59

54 vjeçari që s’po e marrin në punë për shkak të moshës
Me lot në sy e më zë të shtërrur kërkon ndihmë.


Familja Xhepa nga Komuna e Gjakoës, e përbër prej 7 anëtarëve nuk i ka kushtet esenciale për jetesë.

Kryefamiljari Bajrami nuk ka punë të rregullt pëveç që ndonjëherë punon me kalin e tij, e punën e njejtë e bejnë edhe vëllau dhe djali i tij, por kjo punë nuk u siguron as bukën.

“Qeshtu, Argat me punu najsen me kolicë tjera kah nuk kem të ardha, çka fitoj veç 3 deri në 5 euro po nuk um marrin… veç unë jam me kerr e me kali”, rrëfen kryefamiljari.

Ai tregon se mbete pa bukë e shpesh – herë merr ushqim hua. Atëherë kur i mbledh parat e paguan borxhin.

Ai rrëfen edhe brengen e vajzës së tij “Shoqet e veta po blejn sene e kjo po rrin si fukara, po duhet me u largu çika kur të blejn shoqet e veta deri sa të hajnë… tani me u bashku me shoqet”.

54 vjecari rrëfen se të tjerët nuk po e marrin për të punuar edhe për shkak të moshës.

E më e moshuara e familjes, Ilmie Xhepa me lot në sy e më zë të shtërrur kërkon ndihmë duke thënë “Kush na ndihmon Allahu i ndihmoftë, jeta jem shkoj po qeky le të knaqet”.

Kjo familje po jeton me frikën se do t’i rrënohet shtëpia dhe do t’i zë. E vetmja kërkesë e familjes është ta kenë një kulm mbi kokë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë