Loading…

Kur Shqipëria prodhonte traktorin e saj (Foto/Video)

  • 04/01/2017 | 09:41

Kur Shqipëria prodhonte traktorin e saj (Foto/Video)

Shqipëria dikur kishte avionë e nëndetëse, anije e tanke, flotë tregtare detare dhe hekurudha. Por jo vetëm kaq. Ndërsa sot Shqipëria edhe barin për bagëtitë e importon.

Shqipëria kishte edhe mjaftë fabrika e kombinate që sado jashtë kohe prodhonin produkte “Made in Albania”, transmeton gazetametro.net.

I tillë ka qenë edhe ky traktor të cilin mapo.al i ka sjell fotografi dhe në një video dokumentar që i takon asaj kohe vetëtetë të lavdishme për industrinë modeste shqiptare, por që guxoi dikur.

2006_1-alb_tractor5

Traktori i parë shqiptar, i njohur si produkt “Made in Albania” e ka fillimin e tij në vitin 1978, kur pas ngritjes së Kombinatit mekanik të Auto’traktorëve, nisi me prodhimin e pjesëve të para të këmbimit për motorët e automobilave dhe të traktorëve.

Më pas erdhi dhe legjendari “Traktori shqiptar”, sipas modelit kinez të traktorëve me zinxhirë të asaj kohe, transmeton gazetametro.net.

Por sot edhe ata pak ekzemplarë që kanë mbetur skajeve të Shqipërisë, e që i kanë shpëtuar shkrirjes bastarde për hekur, shikohen nga brezat e rinj si objekte “jashtëtokësore”, apo sikur janë të ardhura nga lashtësia, edhe pse disa ekzemplarë janë ende në gjendje funksionale dhe mund të bëjnë punët për të cilat u krijuan.

Kjo e dëshmon qartë se si ka qenë dikur dhe se është katandisur sot ‘Traktori Shqiptar’./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë