Loading…

6 fakte interesante për vendin ku mëlçia konsiderohet simbol i dashurisë

  • 23/05/2017 | 19:46

6 fakte interesante për vendin ku mëlçia konsiderohet simbol i dashurisë

Maroku është vendi ku mëlçia  konsiderohet simbol i dashurisë dhe jo zemra. Ky shtet ndodhet vetëm 13 kilometra larg Evropës.


Në vitet e fundit Maroku po shndërrohet në një prej destinacioneve më të preferuara turistike, andaj, është koha të dini më shumë për të. Ja 6 fakte shumë interesante që nuk i keni ditur rreth tij:

1.Në Marrakesh, që shpesh quhet dhe qyteti i kuq, mbrojtja nga dielli është e domosdoshme, madje edhe gjatë dimrit.

2.Xhamia Hasani II është xhamia e shtatë më e madhe në botë, ndërkaq, për ndërtimin e saj, përgjatë pesë vjetëve, kanë punuar mbi 30,000 vetë.

3.Marokenët e konsiderojnë sjellje të pahijshme prekjen e ushqimit me dorën e majtë, ndërsa fyrje nëse refuzoni copën e ofruar të mishit.

4.Paratë në këtë vend shpesh i quajnë dhe me emrin “wusakh d-dunya”, që në përkthim të lirë do të thotë “ndyrësira e botës”.

5.Mëlçia, dhe jo zemra, konsiderohet si simbol i dashurisë në Marok.

6.Maroku ka vetëm një dentist të licencuar në 8,000 banorë, andaj për të nxjerrë një dhëmbë shpesh duhet të kërkosh ndihmë në “tregun e zi”./gazetametro.net

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë