Loading…

6 fakte interesante që nuk i keni ditur më parë

  • 30/09/2020 | 14:55

6 fakte interesante që nuk i keni ditur më parë

Më poshtë ju kemi sjell  një përmbledhje të gjashtë fakteve interesante për botën dhe në veçanti për kafshët që nuk i keni ditur, transmeton Gazeta Metro.


1. E vetmja specie në tokë e cila është e pavdekshme është kandili i detit “Turritopis Netricula”.

2. Balena blu ka një zemër aq të madhe sa që brenda arterieve të saj mund të notoj njeriu.

 

3. Oktopodi është e vetmja gjallesë në botë që ka tri zemra.

 

 

4. Kafsha e cila nuk ka arritur të zbutet asnjëherë nga njeriu është elefanti afrikan.

 

5. 27 mijë receptor shijësh ka “peshku mace” që i bije 4 herë më shumë se një qenie njerëzore.

 

6. Pesha e të gjithë njerëzve në tokë është e barabartë me peshën e të gjitha mizave në botë.

Këto ishin gjashtë fakte interesante që kemi përmbledhur për ju./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë