Loading…

Shtimi i peshës: 6 këshilla për ata që kalojnë të tridhjetat

  • 02/11/2016 | 18:07

Shtimi i peshës: 6 këshilla për ata që kalojnë të tridhjetat

Pavarsisht nga ajo çfar mendojmë, mosha jonë nuk është e vetmja arsye përse ne fitojmë peshë. Janë shumë faktorë, por ndryshimi i jetesës është faktori që duhet fajësuar.

Bright Side ju jell disa këshilla të vlefshme për të arritur këtë fazë të veçant të jetës tuaj, ndjenjën e shëndetshme dhe aktive.

1. Luleshtryshja, mollat, dhe qepët

dredheza

Shkenctarët kanë zbuluar se rritja e konsumimit të pemëve dhe perimeve është e lidhur me mirëmbajtjen e peshës dhe ka efekt pozitive në procesin e humbjes së peshës.

Produktet që mund të ju ndimojnë të humbni peshë janë: Boronica e kuqe, dredhëza, vishnja, rrushi, manafera të egra, çaji, molla, qepët, preshi, brokoli.

Përfshijni këto ushqime në planin tuaj për diete, do të kenë ndikim në shëdetin tuaj të përgjithshëm.

2. Qëndro aktiv fizikisht

7325710-elisa-forti-el-cruce-2016-locos-por-correr-05-1474251468-650-f8232e7c58-1477579769

Nuk duhet të harrojmë se metabolizimi ynë, ngadalson kur ne jemi të plakur dhe si pasojë, ne grumbullojmë yndyrë dhe shtojmë kile të tepërta.

Për të shmangur pëshën e fituar, qëndroni aktiv. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është me ushtrime fizike, me rrezik të ulët në një bazë të rregullt.

Ushtrimet do të ndimojnë muskujt dhe nyjet tuaja të qëndrojnë të fortë dhe të rinj dhe të vonojë procesin e plakjes.

Kushto vëmendje! Studimet e fundi kanë treguar se një secanë e ushtrimeve 10 minutash e bërë 3 herë në ditës është efektieve sa ushtrime frizike tër kohën për 30 minuta.

Pra, edhe duke marrë shkallët në vend të ashensorit, parkimi i makinës tuaj pak më tej nga zyra, ose një shëtitje 10-minutash  do të ketë efekte të dobishme.

3. Qëndro mendërisht aktiv

menderisht

Problemet mendore konsideron si pjes normale e procesit të plakjes. Por kjo nuk është se ju nuk mund të bënë asgjë në lidhje me të.  Aktivitetet e këndëshme, si leximi, fjalërkyqi dhe puzzle sudoku ose lojra me shah, ( disa lojra online), do të  stimulojnë pjesë të ndryshme të trurit, në rritjen e kujtesës dhe përqëndrimit.

Zakonet e tilla, zgjojnë dhe trajonjnë trurin tuaj, ndihmojnë në parandalimin e stresit dhe depresisonit dhe mirëmban cilësin e jetes tuaj.

4. Thuaj jo dietave

dietaaaaa

Kaloritë e ulta, mund të ulin shkallen e metabolizimit tuaj. Kur nuk merr mjaftushem kalori, trupi juaj përpiqet për të ruajtur gjithë energjinë dhe si rezultat ai kursen kalori. Nëse ju ktheheni në ato dieta metabolizimi juaj kurr nuk do të kthehet në nromale.

Gjitashtu mbani shënim se 1.200 kalori dietë mund të ju ndihmoj të humbni pesh por pesha që ju humbni është indi i muskujve dhe jo yndyrë.

5. Monitroimi i shëndetit tuaj rregullisht

monitorimi

Plajka mund të sjellë probleme shëndetësore si hipertensionin, osteoporozën, duke e bërë më të vështrië për të qëndruar aktiv fizikisht.

Kontrollet e rregullta mjeksoreju ndimojnë të qëndroni më të shëndetshëm dhe të kënaqeni në çdo ditë të jetës tuaj.

6. Fillim sa më shpejtë të jetë e mundur

fillimmmm

A mendoni se mund të fitoni pesh tash dhe ta humbni më vonë? Harrojeni! Ashtu si i lani dhëmbët dy herë në ditë, ashtu duhet ta bëni shprehi kujdesin për shëndetin tuaj sa më shpejtë të jetë e mundur. Në këtë mënyrë ju nuk do të keni pse të shqëtësoheni për kilet e tepruara në të ardhmen.

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë