Loading…

6 kujtime të muzikantëve të famshëm që duhet t’i lexoni

  • 24/07/2020 | 12:11

6 kujtime të muzikantëve të famshëm që duhet t’i lexoni

Muzikantët shpesh kanë një mënyrë me fjalët. Ata e kuptojnë ritmin, si dhe kohën dhe vëmendjen ndaj detajeve. Nuk është çudi që shumë muzikantë janë bërë shkrimtarë të suksesshëm të tregimeve të tyre. Shpesh të lavdëruar për gëzimin dhe hapjen e tyre, këto libra japin kuptim të ri  zhveshjes së shpirtit.

Lexoni listën e mëposhtme për të zbuluar kujtime fantastike të këngëtarëve më të dashur për ne.

“Kronikat: Vëllimi Një” nga Bob Dylan

Bob Dylan ka qenë gjithmonë një kompozitor mjeshtër i teksteve. Karriera e tij muzikore është shtrirë në pesë dekada. Dhe në atë kohë, ai ka marrë pothuajse çdo akordim që mund të merret. Në këtë kujtim, ai hedh një vështrim në Greenwich Village në vitet 1960, ku karriera e tij muzikore filloi të marrë formë. Ai rrëfen histori të Nju Jorkut në një epokë veçanërisht përçarëse, me vëzhgime të mençura dhe pasion të sinqertë. Nuk është për t’u habitur që Dylan ishte fituesi e Nobmimit Nobel në Letërsi, në vitin 2016.

“Lindur për të kandiduar” nga Bruce Springsteen

Kujtimi fenomenal më i shituri i Bruce Springsteen e ndezi botën kur u lëshua. Tifozët nuk mund të merrnin sa duhet nga kujtimet e Bruce nga ditët e para të tij dhe gjatë gjithë karrierës së tij. Shqyrtuesit u tronditën në përkëdheljen dhe rrëfimet e tij. Disa histori madje frymëzuan shfaqjen e tij të shitur në Broadway. Ai përshkruan rritjen e katolikëve në New Jersey në mes të rreziqeve dhe errësirës. Ato rrethina shqetësuese që futën shtytjen e tij të fortë dhe të pandalshme për ta bërë arritur në industrinë e muzikës.

“Duke kujtuar Whitney-n” nga Cissy Houston me Lisa Dickey

Ka shumë dokumentarë dhe histori për jetën shpesh tragjike dhe të turbullt të Whitney Houston. Në këtë kujtim, marrim një histori të dorës së parë të jetës së saj përmes syve të nënës së saj. Cissy Houston, gjithashtu vetë legjendë e muzikës, na merr në një udhëtim emocional të ngritjes së një superylli në shtëpinë e saj dhe në fund, duke parë rënien e yllit. Por, përmes karrierës muzikore të pabesueshme të së bijës, martesës së profilit të lartë dhe natës së tmerrshme që mësoi se vajza e saj ishte mbytur në një vaskë në Kaliforni, Cissy flet për mbajtjen e besimit të saj te Zoti dhe se si e përdori atë besim për të kaluar një prej sfidave më të mëdha të jetës së saj.

“Vajze e zakonshme” nga Donna Summer me Marc Eliot

Para se ajo të ishte mbretëresha e Studio 54, Donna Summer ishte një vajzë e trembur që këndonte në kishë çdo të dielë në Boston. Ajo ishte duke bërë turne kur një producent iu afrua asaj në Gjermani duke kërkuar të bënte një rekord me të. Kur doli “Love To Love You Baby”, ajo katapultoi verën në stardom me një personalitet të perëndeshës seksi. Nën këtë imazh të sajuar, vajza e ndrojtur qëndronte duke pritur me durim që koha e saj të shkëlqente. Përgjatë viteve 70 dhe 80, Summer do të kishte një sërë hitesh përfshirë “Në Radio”, “Vallja e fundit” dhe “MacArthur Park”, por përmes të gjithë kësaj,  ajo luftoi të mbetet e vërtetë për veten e saj. Në këtë kujtim të përzemërt dhe shpesh të mbushur me humor, Vera ju merr prapa skenave për të treguar vajzën pas legjendës.

“Kënga e jetës sime” nga Clive Davis

Prodhuesi legjendar i muzikës Clive Davis na merr në një udhëtim të jashtëzakonshëm të karrierës së tij shumëplanëshe në industrinë e muzikës. Nga ditët e tij me Janis Joplin te ndikimi i tij mbi fituesin e American Idol Kelly Clarkson, Davis i dërgon lexuesit e tij nëpër dekada të muzikës. Do të dëgjoni se si e bindi Aretha Franklin të luante me tingullin e saj në mënyrë që të qëndronte e rëndësishme gjatë një rënie në karrierën e saj. Ju do të dëgjoni për formimin e tij profesional të Barry Manilow që nga ditët e para të tij në New York dhe do të lexoni pjesë të letrës së tij të përzemërt për Whitney Houston-in e tij të çmuar, ndërsa ai lutet me të për të kërkuar ndihmë për abuzimin e substancave.

“Zemra ime e pathyer” nga Toni Braxton

Këngëtarja e “Un-Break My Heart” hedh një vështrim nga një jetë shpesh në përpjekje në industrinë e muzikës. Qysh herët, Toni Braxton duhej të merrte një vendim shumë të vështirë kur familja Braxton dëgjoi audicion për një kontratë regjistrimi: Ekzekutivët donin vetëm Toni si një artist solo dhe ajo duhej të bëhej një pa motrat e saj të dashura. Faji do të ndjekë Tonin për pjesën më të madhe të jetës së saj të hershme profesionale. Shoqëruar me regjistrime të falimentimit, martesa të këqija dhe zbulimin e autizmit të djalit të saj më të ri, Braxton triumfoi në të gjithë dhe mbetet një nga yjet më të shitur të R&B të kohës sonë. Në kujtimin e saj të sinqertë dhe të përzemërt, ju do të brohorisni për Tonin, ndërsa ajo rritet në superyllin e fortë që ne njohim dhe e duam sot.

Më të fundit
...
  • 08/08/2020 | 23:53
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë