Loading…

6 libra me letra dashurie, e-maile dhe passhkrime

  • 04/08/2020 | 23:00

6 libra me letra dashurie, e-maile dhe passhkrime

Pa marrë parasysh çfarë formati, letrat kanë qenë gjithmonë në qendër të mënyrës se si ne komunikojmë. Mund të jenë të rastësishme, romantike, sekrete, publike, të përzemërta, të dobishme, ose, me siguri, që shkaktojnë kaos të përgjithshëm, por — siç kemi mësuar nga libra të ndryshëm, ato gjithashtu mund të fillojnë një histori të shkëlqyeshme.

Nëse i keni dashur letrat, këtu është një listë me më shumë libra që përshtaten në mënyrë perfekte në një raft librash ose në një kuti postare.

“E nderuar zonja Bird” nga AJ Pearce

Vendosur në Luftën e Dytë Botërore në Londër, ky roman ndjek Emmeline Lake, një korrespodente aspiruese të luftës e cila i përgjigjet një reklame për një punë në një gazetë të qytetit, duke shpresuar për shpërthimin e saj të madh. Në vend të kësaj, asaj i kërkohet të ndihmojë kolumnisten e këshillave. Megjithëse asaj i është thënë të përgjigjet vetëm me letra të thjeshta dhe të drejtpërdrejta, Emmy tërhiqet me kërkesa të përzemërta për ndihmë nga njerëzit që përjetojnë luftëra gjatë kohës së luftës dhe ajo fillon t’u përgjigjet atyre fshehtas.

“P.s Të dua” nga Cecelia Ahern

Gerry dhe Holly janë të dashura që në fëmijëri, të destinuar të kalojnë jetën e tyre së bashku, derisa të ndodhë e paimagjinueshme dhe Holly lihet e shkatërruar, duke u përballur vetëm me pjesën tjetër të jetës së saj. Kjo do të thotë, deri në ditëlindjen e saj të 30, kur letrat fillojnë të mbërrijnë nga Gerry. Secila përmban një memorie, siguri dhe sfidë për ta ndihmuar atë të kalojë çdo muaj të jetës së saj të re, dhe gjithmonë nënshkruhet “PS Të dua”. Romani i Ahern-it është një histori zemërthyerëse që na kujton se jeta vazhdon – dhe që ne gjithmonë mbajmë me vete njerëzit që kanë më shumë rëndësi.

“84, Ndarja e Rrugës Kryqëzuese” nga Helene Hanff

E botuar për herë të parë në vitin 1970, kjo histori klasike dashurie është një koleksion i korrespodencës midis Helene Hanff, një shkrimtar i pavarur që jeton në New York City dhe një tregtari librash të përdorur në rrugën më letrare të Londrës, Charing Cross Road. Ajo që filloi si një shkëmbim i thjeshtë dhe dashuri e përbashkët e librave evoluoi në një lidhje njëzet vjeçare, që ndryshon jetën dhe që i ka mahnitur lexuesit për dekada.

“Lidhjet” nga Rainbow Rowell

Beth dhe Jennifer e dinë që dikush në kompaninë e tyre monitoron përmbajtjen e postës elektronike të tyre, por kjo nuk i ndalon ata të dërgojnë shënime qesharake mbrapa dhe me radhë, duke dokumentuar jetën e tyre brenda dhe jashtë zyrës. Ajo që ata nuk e dinë është se Lincoln, oficeri i sigurisë në internet i zyrës, po lexon gjithçka – dhe po dashurohet me Beth. Por çfarë mund të thotë ai?

“Xhuljeta, lakuriq” nga Nick Hornby

Annie e do të dashurin e saj, Duncan dhe ai është i fiksuar pas Tucker Crowe, një këngëtar-këngëtar reklamues që u zhduk nga publiku dekada më parë. I mërzitur me obsesionin e Duncan, ajo vendos të shkruaj një përmbledhje të keqe të albumit të tij më të dashur, Juliet, në internet — dhe për çudi, përgjigjet Tucker. Ndërsa fillojnë një bisedë, një lidhje është e falsifikuar midis dy personave të vetmuar që kërkojnë një fillim të ri që është pjesë e barabartë romantike dhe qesharake.

“Lexoni poshtë” nga Neel Shah dhe Skye Chatham

Një histori dashurie për epokën dixhitale, romani i Shah dhe Chatham ka në qendër rreth Madeline dhe Elliot, marrëdhënia e të cilit shpaloset përmes postave elektronike dhe teksteve midis çiftit dhe miqve më të mirë që ata sjellin për udhëtimin me ta. Është ndoshta një nga historitë më të vërteta dhe zbavitëse të dashurisë moderne që kam lexuar, duke kapur në mënyrë të përsosur mënyrën se si jetojmë, duam dhe komunikojmë tani.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë