Loading…

6 libra të cilët debutuan 100 vjet më parë

  • 03/07/2020 | 19:04

6 libra të cilët debutuan 100 vjet më parë

Çdo autor shpreson që veprat e tij do t’i qëndrojnë provës së tij. Epo, fillimi i shekullit të 20-të ka mbi 100 vjet pas nesh.


Dhe në vitin 1915, bota pa disa vepra kryesore, kështu që ne menduam të shikojmë disa nga hitet më të mëdha (ose diçka të tillë). Në të vërtetë, një prej këtyre librave u shkrua rreth vitit 1915, por nuk u botua në të vërtetë deri në vitin 1971.

Një tjetër nuk u shkrua as deri në vitin 1923 … por mbase autori ka menduar për ta shkruar atë libër në 1915. Po. Kjo eshte. Mund të ndodhte.

“Letra drejtuar një poeti të ri” nga Rainer Maria Rilke Lindur në 1875, poeti i madh lirik gjerman Rainer Maria Rilke botoi koleksionin e tij të parë të poezive në 1898 dhe vazhdoi të bëhej i njohur për përshkrimin e tij delikat të veprave të zemrës njerëzore. Të tërhequr nga një shënim simpatik në poezitë e tij, të rinjtë shpesh i shkruanin Rilkës me problemet dhe shpresat e tyre. Nga viti 1903 deri në 1908 Rilke shkroi një seri përgjigjesh të jashtëzakonshme ndaj një poeti të ri, të dëshirueshëm mbi poezinë dhe duke mbijetuar si një vëzhgues i ndjeshëm në një botë të ashpër. Ato letra, ende një burim i freskët frymëzimi dhe pasqyre, shoqërohen këtu nga një kronikë e jetës së Rilke që tregon se çfarë po përjetonte në marrëdhëniet e tij me jetën dhe punën kur i shkruajti ato.

“Maurice: Një roman” nga EM Forster Ne ndjekim Maurice përmes shkollës publike dhe Kembrixhit dhe në firmën e babait të tij. Në një shoqëri shumë të strukturuar, Maurice është një djalë i ri konvencional në pothuajse çdo mënyrë – përveç që është homoseksual. Shkruar gjatë 1913 dhe 1914, menjëherë pas “Howards Fund”, dhe jo botuar deri në 1971, “Maurice” ishte para kohës së saj në temën e saj dhe në afirmimin e saj që dashuria midis burrave mund të jetë e lumtur.

E lidhjes njerëzore” nga W. Somerset Maugham Historia e Philip Carey, një jetim i ndjeshëm i lindur me një këmbë klubi i cili është i etur për jetë, dashuri dhe aventurë. Pas studimit disa muajsh në Heidelberg, dhe një magji të shkurtër në Paris si një artist i dëshiruar, ai vendoset në Londër për të stërvitur si mjek, ku takohet me Mildred, kamarierin me zë të lartë por të parezistueshëm me të cilin zhytet në një aferë të torturuar dhe masokistike . Nuk ka histori më të fuqishme të infatuksionit seksual, të dëshirës së njeriut për lidhje dhe liri.

“Butonat e tenderit” nga Gertrude Stein Para se të bëhej mbrojtësi i artistëve të Gjeneratës së Humbur, Gertrude Stein vendosi reputacionin e saj si një autor inovativ, stili i të cilit ishte më afër pikturës sesa letërsisë.

Rashomon dhe Tregime të tjera” nga Ryunosuke Akutagawa Ka mjaft prekje Swiftian në Akutagawa për të treguar urrejtjen e tij për marrëzi, lakmi, hipokrizi dhe xhindizëm në rritje të ditës. Por integriteti artistik i Akutagawa e mbajti atë të mos bashkohej me bashkëkohësit e tij në kritikë të lehtë ose në një introspeksion naiv. Ajo që bëri ai ishte në pikëpyetje të vlerave të shoqërisë së tij. Ky Rashomon është gjithashtu një bazë për adaptimin legjendar të filmave Kurosawa.

“Bambi” nga Felix Salten Po, kjo është baza e një filmi të caktuar të dashur të animuar. Sidoqoftë, është gjithashtu alegoria e Salten për natyrën dhe mbijetesën njerëzore. Do të ndiheni sikur lexoni vetëm përrallat origjinale të Grimm: pak të befasuar dhe të pyesni se ku janë ato kafshë të lezetshme.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë