Loading…

6 librat më misteriozë në botë

  • 10/02/2020 | 08:25

6 librat më misteriozë në botë

Disa gjëra kanë mbetur ende mistike. Po të tillë janë edhe librat. Më poshtë po ju sjellim disa prej librave më misteriozë në botë.


Kodi Rohonc

Kodi Rohonc është një libër i çuditshëm me një autor të panjohur të shkruar në një gjuhë të padallueshme. Dorëshkrimi i ilustruar, i shkruar me dorë është në disa mënyra të ngjashme me dorëshkrimin e Voynich. Kodi i Rohonit u zbulua në Hungari në vitet 1800. Shumë besojnë se i përkisnin bibliotekës së Numrit Gusztáv Batthyány. Kodi kodi prej 448 faqesh është i fshehur në mister. Në shikim të parë, supozohej se ishte shkruar në shkrimin e vjetër hungarez. Ndërsa nuk është identike me skenarin, ajo ka disa karakteristika të ngjashme. Në fakt, ka më shumë se dhjetë herë numrin e simboleve në këtë libër sesa çdo alfabet tjetër në botë. Kjo do të linte një të besonte se gjuha është shumë e komplikuar ose është shkruar në një kombinim të gjuhëve. Çdo faqe në libër përmban një ujëra të dallueshme. Shenja duket si një spirancë brenda një rrethi që duket të jetë një yll me gjashtë shenja. Së bashku me tekstin, libri ka ilustrime të betejave ushtarake, peisazheve dhe ikonave fetare. Këto ikona sugjerojnë një shumëllojshmëri të feve të kombinuara nga krishterimi në Islam në hinduizëm. Është bërë përpjekje për përkthime të pjesëve të librit, por të gjitha thuhet se kanë pasur vrima në to. Të tilla si përkthimi i Brahmit që thuhet të jetë një mashtrim. Deri më sot, askush nuk e di historinë e vërtetë dhe as kuptimin e vërtetë të Kodeksit të Rohoncit. PDF-ja e plotë mund të shkarkohet falas online. Nëse jeni të mirë në cracking codes, ju duhet patjetër të provoni!

 Codex Seraphinus

Nëse Tim Burton dhe një i huaj kishin shkruar një kodik të gjallë, mund t’i ngjante Seraphinit. Codex Seraphinus është 300 faqe të ekzistencës imagjinare. Qindra vizatime dhe një gjuhë unike e bëjnë këtë libër të paharrueshme. Por ajo që është edhe më e huaj ishte se ajo u shkrua në vitet 1970. Emri i autorit është Luigi Serafini i cili ka lindur në Romë në vitin 1949. Ky arkitekt, dizajner, piktor, illustrator dhe shkrimtar ka mendjen e tij. Thuhet se studioja e njeriut i përngjan Wonderland. Luigi shkroi librin pa ndonjë motiv më të madh dhe pa kuptim më të thellë. Ai pretendon se nuk ka kuptim për skenarin, është thjesht një lojë. Pra, nuk ka asnjë përpjekje për ta deshifruar atë. Ai dëshiron që lexuesit të ndihen si fëmijë që po e lexojnë një libër për herë të parë. Ata nuk i kuptojnë fjalët; Ata vështirë se mund të deshifrojnë fotografitë si shikimi në imazhet e pazakonta. Autori dëshiron ta sjellë këtë nga ne, për të na kthyer në atë kohë. Pra, në njëfarë mënyre, kjo është një vepër arti.

Mund të duket mërzitur për ty, por është shumë më e pafajshme dhe e thjeshtë që do të mendonit. Me fat për ne, autori nuk është i njohur vetëm, por ende gjallë, ndryshe nga autorët e këtyre librave të tjerë misterioze, kështu që ne mund t’i bëjmë atij ndonjë pyetje që duam.

 Codex Mendoza

Codex Mendoza, ose La colección Mendoza, është një kodeks aztec që u shkrua 14 vjet pas 1521 pushtimit spanjoll të Meksikës. Qëllimi i kodeksit ishte fshehja e tekstit që duhet parë vetëm nga sytë e Charles V, Perandori i Shenjtë Romak dhe Mbreti i Spanjës. Kodix Mendoza përmban një histori të sundimtarëve dhe pushtimeve të Aztec, një listë të haraç të paguara nga fiset e pushtuara dhe gjithashtu shpjegon se çfarë jeta e përditshme ishte si për Aztecs. Ai jep piktograme azteke, por i shpjegon ato në spanjisht, duke i bërë ato të arritshme për evropianët.

Kur Codex ishte gati, ajo u vendos në një anije për Spanjën. Flota u sulmua nga piratët francezë dhe Codex së bashku me shumë thesare të tjera, u vjedh. Kozmografi i mbretit Henry II i Francës, Andre Thevet e mbajti atë dhe e shkruajti emrin e tij në 5 vende në kodeks bashkë me datën 1553. Ajo u depozitua në bibliotekën e Universitetit të Oksfordit dhe humbi për disa qindra vjet derisa u rizbulua në 1831 Falë këtij kodi, edhe sikur të mos kishit asnjë ide për Azteksin ose gjuhën spanjolle, falë piktogrameve azteke, mund të mësoni shumë nga këto faqe.

Maska të bëra nga kafka njerëzore u zbuluan në një tempull në Tenochtitlan, Meksikë, mbi 30 vjet më parë. Siç e dini tashmë, sakrifica njerëzore ishte një pjesë e madhe e kulturës dhe traditës Aztec me njerëz që u prenë koka, zemrat e tyre u morën jashtë, luftonin me vdekjen dhe u hodhën në zjarr. Por veshja e kafkës njerëzore mbi fytyrën e tyre ishte diçka e re. Kodix Mendoza ndihmoi të ofronte një pasqyrë në këtë zbulim dhe misteret e tjera historike.

Misteret e Harris Burdick

Është një libër i vitit 1984 i autorit amerikan, Chris Van Allsburg i përbërë nga një sërë imazhe, të cilat ishin nga Harris Burdick, një njeri i cili u zhduk misteriozisht. Çdo imazh shoqërohet me një titull dhe një rresht të vetëm teksti, i cili i detyron lexuesit të krijojnë tregimet e tyre. Shumë shkrimtarë të famshëm janë përpjekur të vënë twists e tyre të vogël në foto.

Historia e vajzave Vivian

Historia e vajzave Vivian, në atë që njihet si Realms of Unreal, të Stuhia e Luftës Glandeco-Angelinian, e shkaktuar nga Rebelimi i Slave të Fëmijëve, së bashku me disa qindra vizatime dhe piktura me bojëra uji që ilustronin historinë. Çështja vizuale e veprës së tij varion nga skena idilike në brendësi të Edwardianëve dhe peizazhe të qetë të lulëzuar të populluara nga fëmijët dhe krijesat fantastike, në skena të terrorit të tmerrshëm dhe të masakrave që përshkruajnë fëmijët e vegjël që torturohen dhe masakrohen. Pjesa më e madhe e artit të tij është mediumi i përzier me elemente kolazhesh. Vepra arti Darger është bërë një nga shembujt më të shquar të artit të jashtëm.

Libri i Soyga

Libri i Soyga, i titulluar edhe Aldaraia, është një traktat latin i shekullit të 16-të për magjinë, një kopje e të cilës dihet se është zotëruar nga studiuesi i elisabetit John Dee. Pas vdekjes së Dee, libri konsiderohej i humbur deri në vitin 1994, kur dy dorëshkrime ishin vendosur në Bibliotekën Britanike (Sloane MS 8) dhe Biblioteka Bodleian (Bodley MS 908), nën titullin Aldaraia sive Soyga vokal, nga dijetari Dee Deborah Harkness. Sloane 8 version është përshkruar edhe si Tractatus Astrologico Magicus, edhe pse të dy versionet ndryshojnë vetëm pak.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë