Loading…

6 ndryshime në trup që mund të zbulojnë shumë për shëndetin tuaj

  • 11/09/2019 | 12:57

6 ndryshime në trup që mund të zbulojnë shumë për shëndetin tuaj

Disa probleme shëndetësore mund të jenë shumë të fshehta, ato mund të duken si diçka të thjeshtë dhe nuk ju alarmojnë sa duhet që të ndjeheni të detyruar ta kontrolloni, të paktën në fazat e hershme. Mjekët thonë se sa më parë njerëzit të mësojnë për problemin shëndetësor, aq më i lehtë do të jetë trajtimi, dhe në disa raste, diagnozat e hershme në të vërtetë mund të shpëtojnë jetën tuaj, transmeton Gazeta Metro. 


Më poshtë mund të lexoni disa simptoma të cilat janë tregues për diçka shumë serioze rreth shëndetit tuaj.

 Forma e gjuhës e çrregullt

Një gjuhë e skalitur është një formë ku skajet e gjuhës duken si kore  dhe në thelb, do të thotë se gjuha po bëhet më e madhe se nofulla e poshtme. Në qoftë se nuk keni pasur një traum të nofullës, kjo gjendje zakonisht shkaktohet nga ënjtja. Kjo formë e gjuhës mund të jetë rezultat i disa gjërave, dhe disa mund të rregullohen lehtësisht pa vizituar një mjek si, për shembull, dehidratim.

Sidoqoftë, nëse jeni duke përjetuar simptoma të tjera, si dhembje, dhimbje barku, rënie të flokëve, presion të ulët të gjakut dhe mavijosje, mund të jetë një shenjë e një çrregullimi tiroide.

Vija të zeza në thonjtë tuaj

Thonjtë shpesh mund të tregojnë shumë për shëndetin tonë. Disa njerëz natyrisht kanë thonj shumë të trashë ose të hollë, por nëse vëreni ndonjë ndryshim në strukturën ose ngjyrën e tyre, duhet ta kontrolloni. Linjat vertikale të errëta janë njëra prej tyre dhe ato mund të jenë një shenjë e melanomës, shkruan BrightSide. Nëse nuk e kujtoni qartë se pse mund të rrjedh gjak ose nuk e dini se çfarë e shkaktoi vijat e errëta në thonjtë tuaj, sigurisht që duhet të kontrolloheni nga një specialist, transmeton Gazeta Metro.

Pjesë të mavijosura nën sy

Pjesë e mavijosura nën sy janë zakonisht rezultat i çështjeve të jetesës. Kur nuk flemë sa duhet, kemi një dietë të dobët ose një mënyrë jetese jo të shëndetshme, indi yndyror rreth syve tanë ndryshon dhe lëkura jonë bëhet më e hollë. Edhe pse këto pika të errëta në përgjithësi nuk kërkojnë kujdes mjekësor, është një mesazh për ju që duhet të kujdeseni më mirë për veten tuaj.

Vetullat e holluara

Ndërsa njerëzit plaken, ata pësojnë humbje natyrale të flokëve, por rrallimi i vetullave mund të jetë një shenjë e hipotiroidizmit, një gjendje tiroide. Nëse gjëndra tiroide nuk funksionon siç duhet, mund të prodhojë shumë ose jo mjaftueshëm të një hormoni të veçantë, dhe të dyja këto gjendje shkaktojnë rrallimin e flokëve në trup, shkruan Gazeta Metro. Ne i humbim flokët gjatë gjithë kohës, është një proces i natyrshëm, por floku i ri supozohet ta zëvendësojë atë. Kur prodhimi i hormoneve është i ekuilibruar, ajo ndikon në zhvillimin e flokëve të rinj në rrënjën e tij dhe flokët që bien nuk zëvendësohen.

 Errësim dhe trashje e lëkurës

Nëse vëreni copëza kafe ose të verdhë, që janë pak të enjtura nën sqetull ose qafë, mos e injoroni këtë. Mund të jetë një shenjë e rezistencës ndaj insulinës dhe patjetër që duhet ta kontrolloni këtë më shpejt sesa më vonë. Kjo mund të jetë pjesë e një gjendje kur trupi nuk i përgjigjet insulinës ashtu si duhet dhe mund të çojë në diabet tip 2.

Rritja e pazakontë e qimeve te gratë

Nëse qimet papritmas fillojnë të rriten në një zonë mashkullore, si sipër buzëve, rreth mjekrës, ose nën bark, mund të jetë një simptomë e një sindromi polycistic të vezores (PCOS) kur vezoret zgjerohen si rezultat i një çekuilibri hormonal . Mbani në mend se gjenetika gjithashtu mund të jetë një arsye, kështu që kontrolloni së pari fotot e të afërmve tuaj./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë