Loading…

6 qytetet më të vizituara në botë

  • 06/05/2017 | 08:48

6 qytetet më të vizituara në botë

Hong-Kongu mbtetet qyteti më i vizitiuar në botë, me afro 26 milionë vizitorë brenda një viti.


Pas Hong-Kongut vjen Bangko, i cili vizitohet nga 18.8 milionë vizitorë në vit, pastaj Londra me 18.6, etj.
Sipas “Euromonitor”, Hong-Kongu po përballet me shumë vështirësi për të “ruajtur atraktivitetin, sidomos në mesin e turistëve të rinj kinezë”. Por të dhënat e fundit të agjencisë së udhëtimeve në qytet tregojnë se është vizituar nga shumë britanikë, 45.000 në vitin 2016, një rritje prej 6%, transmeton Gazeta Metro

Më posht ju paraqesim listen e 6 qyteteve më të vizituara në mbarë botë:

1.Hong Kong – 26.7 milionë turistë të huaj.

2.Bangkok, Thailand – 18.7 milionë turistë të huaj.

 

3.Londra, UK – 18.6 milionë turistë të huaj.

4.Singapore – 16.9 milionë turistë të huaj.

5.Paris, France – 15 milionë turistë të huaj.

6.Macau – 14.3 milionë turistë të huaj./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë