Loading…

6 shtetet me rezervat e arit më të mëdha në botë

  • 11/05/2021 | 23:23

6 shtetet me rezervat e arit më të mëdha në botë

Volumi i arit që është blerë nga bankat qendrore është rritur në nivelin më të lartë që prej afër gjysmë shekulli më parë, shkruan Gazeta Metro.


Trendi i rritjes ka vazhduar edhe gjatë këtij viti.

Më poshtë janë të renditur 6vendet me më së shumti rezerva të arit në botë

6.  Kina
1,874.3 tonë ari

5. Rusia
2,150.5 tonë ari

4. Franca
2,436 tonë ari

3. Italia
2,451.8 tonë ari

2.Gjermania
3,369.7 tonë ari

1. SHBA
8,133.5 tonë ari.

Përgjatë pandemisë blerjet e arit kanë qenë më të ulëta. Ndërsa bankat kryesore shisnin rezervat për të injektuar likuiditet në ekonomi./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë