Loading…

6 thënie nga Dostojevski që ua çlirojnë mendjen

  • 18/07/2019 | 18:58

6 thënie nga Dostojevski që ua çlirojnë mendjen

Fjodor Dostojevski është një prej shkrimtarëve më të famshëm në letërsinë botërore, shkruan Gazeta Metro.


Më poshtë ju sjellim 6 thënie nga ai:

1. Duhet ta duash jetën, më shumë se sa vetë kuptimin e jetës.

2. Hedhja e një hapi të ri, nxjerrja nga goja e një fjale të re.Këto janë gjërat të cilave njerëzit u druhen më shumë.

3. Në mendjen e gjithësecilit prej nesh ka një kufi, përtej të cilit është e rrezikshme të shkosh. Pasi e ke kaluar atë kufi, është e pamudnur të kthehesh mbrapa.

4. Lumturia nuk qëndron në vetë lumturinë, por në arritjen e saj.

5. Kur ndaloni së lexuari libra, ju pushoni së menduari.

6. Liria nuk gjendet në kufizimin, por në kontrollin e vetvetes./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë