Loading…
6 ushqimet që nuk kanë nevojë të ngrihen
  • 10/01/2019 | 17:39

6 ushqimet që nuk kanë nevojë të ngrihen

Përdërisa disa ushqime ndryshojnë shijen dhe erë pas ngrirjes, të tjetër kanë potencial të ketë një efekt të keq shëndetësor nëse është shkrirë dhe pastaj e ngrirë përsëri, transmeton Gazeta Metro.


Bëmë një listë të sendeve ushqimore që nuk duhet të ngriheni për shkak se ata humbasin freski, domethënë shijen.

1. Mish i ngrirë ose peshku

Sapo të hiqni peshkun ose mishin, duhet të hani të njëjtën ditë, domethënë ju nuk duhet t’i ringrini ato. Bakteret mund të shfaqen në mishin e shkrirë, dhe me ringrirjen ato mbeten në mish.

2. Ushqime të skuqura

Ushqimet e skuqura mund të ruhen në një frigorifer, por ju nuk keni nevojë t’i ngrini, sepse do të ndryshojë tërësisht shijen, nuk do të jetë e freskët dhe e shijshme pas ngrirjes.

3. Qumështi

Nëse jeni duke menduar për ngrirjen e qumështit në rast të tepërt, mos e bëni. Qumështi i trashë do të ketë grurë kështu që nuk do të jetë ideale për pije, por pa probleme ju mund ta përdorni për gatim.

4. Trangulli

Përderisa shumë perime mund të ngrihen, nuk mundet trangulli, sepse ajo përmbanë shumë ujë. Përveç trangujve, perime të tjera që nuk duhet të ngrihen janë selino, lakra, kungull i njomë dhe marule.

5. Djathë dhe kaçkavalli

Djathi mund të ngrihet, por djathrat e butë nuk janë të rekomanduara, sepse ata do të ndryshojnë cilësi dhe shije.

Parmesan apo Gauda mund të ngrijë, ata nuk do të “shkatërrohen” nga ngrirja.

6. Makarona e gatuar

Makarona e gatuar dhe të ngrirë do të absorbojë shumë ujë dhe të bëhet pa shije. Nëse dëshironi të ngrini, atëherë mos e shkrini makaronin e gatuar, por menjëherë vendosni në ujë të zier të kripur për disa minuta për të rikthyer shijen e vjetër./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë