Loading…

6 zakone që i kemi bërë gabimisht

  • 20/12/2016 | 18:28

6 zakone që i kemi bërë gabimisht

Të gjithë ne kemi disa shprehi të veçanta, të cilat i bëjmë duke menduar se janë të dobishme për shëndetin tonë, e në fakt janë zakone që i përdorim në mënyrë të gabuar.


Larja e duarve, ushtrime e vitamina për të mbajtur trupin në formë, përdorimi i tëpërt i yndyrës e shumë zakone tjera që i bëjmë zakonisht në mënyrë të gabuar, gazetametro.net ka sjellë në mënyrë më të detajuar:

Multivitamina, për të mabjtur trupin në formë?
1
Konsumimi i multivitaminave dhe llojet e tjera të aditivëve, nuk e ndihmojnë aspak shëndetin tuaj, e as nuk e përmisojnë metabolizmin. Sipas një studimi të kryer në Amerikë me pjesëmarrjen e 450mijë njerzëve, ku disa nga ta kanë përdorur këto vitaminat e të tjerët jo, rezultoi se ata që nuk  kanë përdorur janë shumë më të shëndetshëm se ata që i përdorin.

Përdorimi i xhelit antibaketrial me alkool
2

Xheli antibalterial me të vërtetë ndihmon për të hequr qafe lloje të ndryshme të bakterieve dhe miktrobeve. Por, ajo që ne e bëjmë gabimisht është se mendojmë se duke e mbajtur në dorë, si kremë zbutjeje, është e menduar gabimisht, sepse përdorimi i xhelit antibacterial me alkool për pastrimin e duarve ndikon shumë më mirë nëse i lajmë duart menjëherë me ujë.

Kombinimi i dietave
3

Dietat e ndryshme janë duke fituar popullaritet të madh dita ditës. Me anë të dietave me pemë e perime  njerëzit mundohen ta shpëtojnë trupin nga toksinat (helmet). Por, këto dieta janë duke u përdurur gabimisht, dhe mund ta dëmtojnë mëlçinë dhe veshkat tuaja. Andaj kujdesi për to duhet rritur, dhe kombinimi sa më i madh i tyre  me produkete të qumështit, e brum do të ishte më i dobishëm.

Konsumimi i produkteve organike
8198610-14-0-1482199975-1482199982-650-4f3fa739f6-1-1482215887

Në shumë vende të botës, duke përfshirë edhe vendin tonë Kosovën, nuk ka asnjë mbikqyrje ligjore për të shënuar në produktet ushqimore  origjinalitetin e tyre. Rrrallëherë na rastis t’i shohim mbishkrimet në pemë si “bio”, për të na garantuar se janë totalisht bio pa përdorimin e kimiktëve.

Përdorimi i mirkrovalës
8198360-5-0-1482121254-1482121289-650-6f6ed753ca-1-1482215887
Përdorimi mikrovalës për të ngrohur ushqimin tuaj në të vërtetë mund të shkatërrojë substanca të dobishme që përmban ushqimi juaj para se të futet në të. E njëjta gjë mund të ndodhë kur ju ngrohni ushqimin duke përdorur furrë  ose sobë. Fakti që ajo punon më shpejt mund ta bëjë një mikrovalë si opsioni i preferuar, por mikrovala e zhduk vitaminën C, andaj është mirë të mos shfrytëzohet.

Konsumimi i produkteve me pak yndyrë
8198660-13-0-1482199895-1482199900-650-ee276ff4e3-1-1482215887
Si me karbohidrate dhe proteina, organet tona kërkojnë yndyrë, dhe kështu shkëmbejnë produkte të zakonshme ushqimore për të ulur yndyrën. Andaj janë të dëshme dhe duhet reduktuar sa më shumë ato. /gazetmetro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë