Loading…

600 dollarë ‘nënshkrim’: Bob Dylan kërkon falje për autografet e printuara

  • 28/11/2022 | 15:40

600 dollarë ‘nënshkrim’: Bob Dylan kërkon falje për autografet e printuara

Këngëtari dhe kantautori i famshëm amerikan, i nderuar edhe me çmimin Nobel për letërsi, Bob Dylan ka lëshuar një deklaratë të rrallë publike dhe atë për të kërkuar falje për një skandal të shitjes së botimeve të posaçme të librit të tij,  të nënshkruara nga ai. Autografi i tij në ato 900 kopje libër dolën të jetë të shtypur që shkaktoi zemërim klientët e tij duke detyruar shtëpinë botuese t’i rimbursojnë ata, transmeton Gazeta Metro.


Ylli ka thënë se vinte keq që bëri një “gabim gjykimi” duke lejuar që veprat të shiten si të nënshkruara me dorë. Ai tha se kishte filluar të përdorte një autopen në vitin 2019.

“Unë kam nënshkruar me dorë çdo printim arti gjatë viteve dhe nuk ka pasur kurrë një problem,” shkroi ai.

Megjithatë, në vitin 2019 ai pati një rast të keq të marramendjes dhe ajo vazhdoi në vitet e pandemisë.

Sipas tij, duhej një ekuipazh prej pesë personash që punojnë në afërsi me atë për të ndihmuar në mundësimin e këtyre seancave të nënshkrimit. Ai tha se përdorimi i një makinerie, ishte një gabim për të dhe unë ai synon ta korrigjoj menjëherë, prandaj po punon me Simon & Schuster dhe partnerët e tij të galerisë për ta bërë këtë.

Sipas BBC News, kjo çështje doli në dritë kur fansat blenë 600 dollarë kopje të botimit të kufizuar të librit të Dylanit, ‘Filozofia e Këngës Moderne,’ dhe krahasuan fotot e nënshkrimit të tij.

Botuesi Simon & Schuster, fillimisht refuzuan kërkesën për rimbursim, duke i siguruar blerësit se nënshkrimet ishin legjitime dhe të vërtetuar nga një ‘letër vërtetësisë’.

Shpejt ndryshuan mendje pas presionit të vazhdueshëm e pranuan se librat përmbanin një ‘replikë të shkrimit’ të autografit të yllit, dhe ofruan një rimbursim secilit që ka blerë një nga 900 kopje e botuara ‘me autograf” të autorit./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë