Loading…

7 fakte interesante për Shqipërinë

  • 25/09/2020 | 18:41

7 fakte interesante për Shqipërinë

Prej vitit 2009, Shqipëria është anëtare e NATO-s dhe aplikante për kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian.Shqipëria është zgjedhur një nga vendet më të mira për të kaluar pushimet në vitin 2011 nga disa gazeta të njohura botërore, shkruan Gazeta Metro


Këtu kemi bërë një përmbledhje të shkurtër me disa fakte interesante për Shqipërinë:

1.3 mijë vetura me 3 milion banor. Kur komunizmi në Shqipëri kishte përfunduar  i tërë vendi kishte vetëm 3000 vetura me gjithësejë 3 milion banorë, kjo për shkak se veturat private ishin të ndaluar gjatë sundimit komunist.

2.Zyrtarisht në shqipëri janë 70% e popullit mysliman, por ata që e praktikojnë fenë janë shumë pak dhe krejt kjo për faktin se feja u ndalu në kohën e komunizmit.

3.Shqipëria u bë vendi i parë në botë që ishte shtet ateist , kjo ndodhi pikërishtë në kohën e sundimit të Enver Hoxhës.

4.Pas qethjës do të merrni një goditje në qafë. Kjo është një traditë ku e kupton që qethja ka përfunduar pasi të keni marrë një shpullë nga berberi dhe pas kësaj ai të thotë “me shëndet” .

5.Shqipëria ka më shumë se 70% të sipërfaqës të mbuluar nga malet. Mali më i lartë është mali Korab me 2764 metra.

6.Shqipëria ka më shumë së 3250 specie të bimëve, pra kjo është e barabartë me 30% tek të gjithë florës bimore të të gjithë Evropës.

7.Gjatë kohës së komunizmit në Shqipëri janë ndërtuar mbi 700 mijë bunkerë. Disa prej tyre janë shkatërruar e disa të tjerë janë shndërruar në bare./gazetametro.net

 

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë