Loading…

7 libra freskues për fillimet e reja

  • 26/06/2020 | 10:50

7 libra freskues për fillimet e reja

Duke u bërë frymëzuese, rrokullisje dhe bezdisëse, këto histori mbulojnë dashurinë, humbjen dhe shpresën ndërsa personazhet përballen me punë të reja, miq, shtëpi dhe dashuri. Prandaj, merrni një (ose dy!) nga këto libra në parkun më të afërt. Do të jetë një ditë e bukur.

“Një frymë e vetme” nga Lucy Clarke

Është një dramë e shtrembëruar, emocionuese me një thelb të errët. Pasi burri i saj prej tetë muajsh vdes në një aksident, Eva shkon të vizitojë familjen e tij të dëbuar për të bërë një lidhje. Por, pasi takoi babanë dhe vëllain e tij, Saulin, Eva mëson se burri i saj kishte qenë duke mbajtur një seri sekretesh të errëta dhe kishte ndërtuar marrëdhëniet e tyre në gënjeshtra. Ndërsa Eva bie në një lidhje pasionante me Saulin, ajo fillon të pyesë nëse do të ndiqet nga jeta e burrit të saj për pjesën tjetër të jetës.

“Gruaja e arratisur” nga Dee MacDonald

Connie McColl, një shtëpiake dhe nënë e çuditshme, është e lodhur që duhet të trajtojë çdo krizë familjare. Edhe me fëmijët e saj të rritur dhe burri i saj në pension, ajo ka mbetur ende në shtëpi duke bërë darkë dhe duke pranuar kërkesat e shumta të nipërve të saj, ndërsa Roger gëzon kursin e golfit. Kjo është arsyeja pse një ditë, në mes të patateve të trazuara, Connie vendos të shkoj në pushime pa një datë përfundimi në pamje. Gëzues dhe lartësues, ky është leximi i qeshur që ju nevojitet në fund të një dite të gjatë.

“Mësime lundrimi” nga Hannah McKinnon

Wrenn Bailey, dy motrat e saj dhe nëna e saj kanë jetuar gjithmonë së bashku në Cape Cod, një vend i përcaktuar nga dimra gri, të izoluar dhe verë të ndritshme, marramendëse. Babai i saj dikur zhytej brenda dhe jashtë jetës së tyre për muaj me radhë, i paparashikueshëm në kohën dhe gjendjen e tij, deri në një verë, kur ai u largua dhe nuk u kthye më. Njëzet vjet më vonë, ai është kthyer një herë në fund, duke detyruar të katër gratë Bailey të përballen me marrëdhëniet e tyre të kaluara me të dhe njëra-tjetrën, si dhe frikën dhe dëshirat që ata kanë punuar kaq shumë për t’i injoruar.

“Larg prej ketu” nga Nicole Baart

“Larg nga këtu” tregon historinë e Danica Greene, bota e së cilës hidhet në kaos pasi avioni i burrit të saj pilot zhduket. Burri i saj, Etsell, kishte pranuar një punë në Alaska, megjithë familjen e tyre të vendosur në Iowa. Kur Danica shkon në Alaskë në kërkim të përgjigjeve pas zhdukjes së tij, ajo zbulon se jo gjithçka ishte për martesën e tyre ashtu siç dukej. Ndërsa të gjitha sekretet që do të ruanin nga njëri-tjetri, dilnin në sipërfaqe, Danica shkon më thellë në misterin e asaj që ndodhi në atë fluturim fati.

“Mirupafshim, Paris” nga Anstey Harris

Grace-t jeta nuk i ka dalë ashtu siç mendonte ajo. Vite pas një përvoje traumatike në shkollën e muzikës, ajo nuk ka luajtur violonçel në mënyrë publike në vite dhe është vendosur në një jetë të qetë duke bërë violina dhe duke kryer një aferë në distancë të gjatë me një burrë të martuar. Pas përfundimit të lidhjes së saj, Grace detyrohet të reflektojë në ëndrrat që ajo ka braktisur. Për fat të mirë, ajo ka miq të dashur por eksentrikë në fshatin e saj të vogël, anglez për ta ndihmuar.

“Jeta e pisët: Një kujtim i bujqësisë, ushqimit dhe dashurisë” nga Kristin Kimball

Në këtë kujtim frymëzues, një shkrimtar mëson fuqinë transformuese të punës së palodhur dhe afrimit me natyrën. Kristin Kimball u largua nga New York City për në qytetin e sipërm rurale në New York për të intervistuar Markun, një fermer të ri dhe ambicioz me një vizion. Shumë shpejt, ajo u zhvendos në fermën e tij pesëqind akra përgjithmonë dhe filloi aventurën që do të vazhdonte për të përcaktuar jetën e saj.

“Makina e Kuqe” nga Marcy Dermansky

Lea është e tronditur kur merr lajmin se ish-shefja dhe mentorja e saj e dashur Judy ka vdekur në një aksident tragjik, dhe madje edhe më i tronditur kur mëson se Judy i ka lënë Leah-s makinën e saj të dashur sportive të kuqe. E motivuar për të hedhur një vështrim nga afër në jetën e saj zhgënjyese, Leah lë pas burrin e saj kontrollues dhe udhëton në San Francisko për të marrë makinën e Judy. Gjatë rrugës, ajo zbulon dashnorët e vjetër, aventurat e reja dhe zërin e mentores së saj të paparashikueshme, të ashpër si thonjtë, e cila i jep këshilla të pakërkuara gjithë rrugës.

Më të fundit
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë