Loading…

7 libra rreth familjeve disfunksionale që do t’ju bëjnë të vlerësoni tuajën

  • 13/05/2020 | 23:03

7 libra rreth familjeve disfunksionale që do t’ju bëjnë të vlerësoni tuajën

Unë mendoj se termi “familje jofunksionale” është i gabuar – a nuk janë të gjitha familjet vetëm pak anormale? Kjo është ajo që e bën atë tënden dhe personale. Dinamika është unike me të gjitha bashkëveprimet e ndërthurura me histori.


Nga familjet e trilluara dhe deri tek ato realet, të cilat tregojnë për kapërcimin e traumave, lista e mëposhtme sjell pamje të ndryshme të papërshtatshmërive familjare.

“Kështjella e qelqit” nga Jeannette Walls

Walls ka shkruar atë që është padyshim një nga kujtimet më të mira për një familje me të meta. Prindërit e saj Rose Mary, artiste pa asnjë interes për kujdesin e fëmijëve, dhe Rex, një i varur, lëvizin familjen nga qyteti në qytet në Jugperëndim për shkak të aktiviteteve të dyshimta të Rex. Walls e portretizojnë fëmijërinë e saj me një hir të tillë, duke u dhënë prindërve të saj një bujari që nuk gjykon zgjedhjet e tyre ose demonizon sjelljen e tyre. Ajo shfaq vetë-rezistencë në tejkalimin e fatkeqësive pavarësisht tyre.

“Familja lartë” nga Lisa Jewell

Kur Libby merr një letër në ditëlindjen e saj të 25-të që ia bën të ditur që ajo ka trashëguar një rezidencë nga prindërit biologjikë që ajo kurrë nuk i njohu, ajo fillon një mision të errët dhe të përdredhur për të zbuluar se çfarë u ndodhi atyre dhe çfarë po ndodh brenda kufijve të shtëpisë së saj të re . E thënë në këndvështrime që zbulojnë misteret nga e kaluara dhe zbulimin e tanishëm të sekreteve, “Familja lartë” është një triller emocionues, gotik dhe i tensionuar, plot rrezik dhe çmenduri.

“I edukuar” nga Tara Westover

Tara Westover lindi në malet e Idaho. Ajo nuk mori një arsim të duhur, por kuptoi që në vitet e saj të adoleshencës se për të lënë rrethanat e saj, ajo do të duhet të largohet për të kërkuar dije. Ndërsa përpiqej të fitonte gradat e saj, ajo dokumentoi abuzimin verbal dhe fizik nga babai i saj kontrollues dhe maniak, nëna që e lejonte atë dhe vëllezërit e dhunshëm. Në një histori të pabesueshme të mbijetesës dhe frymëzimit, Westover triumfon në tejkalimin e një edukimi të padurueshëm për të demonstruar fuqinë e një edukimi shoqëror dhe formal.

“Fëmija i Pestë” nga Doris Lessing

Kur mendoj për shkrimin e tmerrit, menjëherë mendoj për “Fëmijën e pestë”. Kur Harriet dhe David mësojnë se po mirëpresin fëmijën e tyre të pestë, bota e tyre fillon të mbushet me një terror të paparë. Edhe gjatë shtatëzënisë, Harriet ndjen se diçka nuk është në rregull me këtë fëmijë, dhe kur Ben del në botë si i vogël, i fortë dhe pa shqetësime, vetë ekzistenca e tij terrorizon dhe përfundimisht shkatërron shtëpinë që u përpoq të kujdesej për të.

“Familje e rastësishme” nga Adrian Nicole LeBlanc

“Familje e rastësishme” është një studim narrativ në dinamikën e familjes, pabarazinë sociale, psikologjinë, abuzimin dhe traumën dhe zhvillimin e fëmijërisë. E vendosur në Bronx-in e Jugut – një komunitet i ngulitur në varfëri — në fund të viteve 1980 dhe në fillim të viteve 1990, ky libër ofron një vështrim në mënyrat se si përcaktohen dhe testohen bonot e anëtarëve të familjes të lidhur dhe të palidhur nën kompleksitetin e institucioneve sociale të dështuara dhe mallkimet e rrethanave. Ky është një portret i papërpunuar dhe i dhimbshëm se si jeton shumica e popullsisë dhe si luftojnë për të mbijetuar.

“Familja Fang” nga Kevin Wilson

Kevin Wilson shkruan për të çuditshmit më të paqëndrueshëm, dhe në “Familja Fang: ai demonstron aftësitë e tij për humor të errët. Kur vëllezërit dhe motrat Annie dhe Buster Fang janë të detyruar të kthehen prapa me prindërit e tyre artistikë, Caleb dhe Camille, pasi kanë jetuar vetëm për vite, ata duhet të përballen me fëmijërinë që ata qëllimisht kanë lënë pas.

“Antikët” nga Kris D’Agostino

Pasi babai i Josef, Charlie dhe Armie vdesin, këta të tre ribashkohen në shtëpinë e fëmijërisë në Nju Jork gjatë një stuhie. Të ndodhur në mes të një trazire reale dhe metaforike dhe pasi mësuan se dëshira e fundit e babait të tyre ishte shitje e një trashëgimie të paçmuar të familjes, ata duhet të bëhen bashkë për të respektuar kërkesën e tij. Ky roman është përplot me personazhe me të meta, të krijuara mirë, të cilët përpiqen të merren me humbjen e babait të tyre, pikëllimin e tyre dhe njëri-tjetrin.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë