Loading…

7 mësime nga Osho

  • 24/01/2017 | 22:11

7 mësime nga Osho

Osho, emri i vërtetë i të cilit është Chandra Mohan Jain, është një indian i njohur si spirtualist, me shkrimet e tij të cilat janë pranuar dhe janë etiketuar si mësime motivuese nga ai.


Osho, i lindur me 11 dhjetor të vitit 1931, i cili ka jetuar vetëm 50 vjet, dhe gjatë kësaj kohe i ka shërbyer jo vetëm popullit të tij por të gjithë lexuesëve nga e mbarë bota.

Gazetametro.net ka përzgjedhur disa nga shprehjet e tij më të njohura e të popullarizuara.

1.Për të qenë të shëndosh mendërisht duhet të kaloni nëpër shumë çmenduri

osho-on-osho_i-am-not-here-to-convince-you-about-anything

2.Nëse nuk kemi një pasqyrë nuk do të thotë se nuk kemi një fytyrë

3.Egoja është një përpjekje e vazhdueshme për të shkuar kundër rrjedhjes

4.Tingulli duhet të përdoret si një kalim drejt ndjeshmërisë

5.Çdo njeri që takon në jetë, është duke luftuar me problemet e tij. Je i sjellshëm me të ! Ndoshta nuk mund t’ia zgjidhesh hallet, por miresjellja jote do t’i japë kurajo të mos dorëzohet. Pikërisht ajo mund të jetë mrekullia që po priste, shpesh, pa e ditur ne bëjmë mrekullira

osho_hd_076

6.Të kesh kurjo do të thotë të jesh në lidhje dashurie me të panjohurën

7.Asgjë më hyjnore se jeta nuk ka. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë