Loading…

7 novela që portretizojnë familje diverse dhe të qëndrueshme amerikane

  • 06/08/2020 | 20:00

7 novela që portretizojnë familje diverse dhe të qëndrueshme amerikane

Disa nga letërsitë më të mëdha amerikane të shkruara ndonjëherë tregojnë historitë e familjeve – nëse ata po përpiqen të sigurojnë një jetë më të mirë për të dashurit e tyre, të vazhdojnë përballë fatkeqësive, ose të përballen çdo ditë me optimizëm. Ndërsa ëndrra amerikane do të thotë diçka ndryshe për çdo familje, diversiteti, idealizmi dhe puna e palodhur janë vazhdimisht ato që i bëjnë tregimet e tyre kaq të tronditura dhe frymëzuese.

Këtu janë disa nga romanet tona të preferuara për familjet që po gdhendin një vend për veten e tyre në Amerikë.

“Më lër të ta shpjegoj” nga Annie Liontas

Emigranti grek Stavros Mavrakis beson se ai ka vetëm dhjetë ditë për të jetuar. Duke u dashuruar me krenari dhe duke mallkuar anglishten e prishur, ai u dërgon një email tre vajzave dhe ish-gruas së tij, ku përshkruan dëshirat e tij për mënyrën se si ata mund të jetojnë jetë më të mirë. Ato reagojnë ashtu si do të prisni.

“Madonat e Echo Park-ut” nga Brando Skyhorse

Kjo seri tregimesh të ndërthurura në mënyrë kronike një komunitet i imigrantëve meksikanë në Los Angeles, të cilët punojnë si pastrues, kopshtarë dhe punëtorë ditor, ndërsa ndjekin ëndrrën amerikane. Ky roman thellësisht njerëzor ndriçon një segment shpesh të fshehur të jetës amerikane.

“Ne nuk jemi vetvetja” nga Matthew Thomas

Premtimi dhe tragjedia e Amerikës së pasluftës është shënuar në këtë portret tërheqës të një familje irlandezo-amerikane, ndërsa ata ndjekin ëndrrën Amerikane. Është njëherësh i shtrirë dhe i detajuar në mënyrë të jashtëzakonshme, por ajo që lexuesit do të kujtojnë më shumë është zemra e madhe në thelbin e saj. Ai paralajmëron ardhjen e një talenti të ri të madh në trillimin bashkëkohor dhe është i destinuar të jetë një klasik amerikan.

“Mary Coin” nga Marisa Silver Frymëzuar nga fotografia “Nëna Migratore” e Dorothea Lange, “Maria Coin” e Marisa Silver-it është historia e dy grave në Depresionin amerikan të vitit 1936 – një fotograf i famshëm dhe një punëtor migrant në kërkim të punës – dhe takimi i tyre i jashtëzakonshëm që prodhoi një prej imazheve më ikonike të Depresionit të Madh.

“Shtëpia e rërës dhe mjegullës” nga Andre Dubus III

Një emigrant iranian në Shtetet e Bashkuara shpenzon të fundit nga kursimet e tij për të blerë shtëpinë e tij të parë në ankand. Por, kur ai takon pronarin e mëparshëm, një alkoolike vetë-destruktiv që dëshiron të kthehet përsëri në shtëpinë e saj, konfrontimi i tyre personal ilustron se si një shtëpi përfaqëson më shumë sesa një vend për të jetuar dhe është një fener i ëndrrës amerikane.

“Princi i Tides” nga Pat Conroy

Duke përfshirë dyzet vjet, kjo është historia e trazuar e Tom Wingo dhe motrës së tij binjake dhe të trazuar, Savannah, pasi ata luftojnë të triumfojnë mbi trashëgiminë e errët dhe tragjike të fëmijëve të tyre në kënetën e Jugut me një baba të dhunshëm dhe nënë manipuluese. “Rubin” nga Cynthia Bond Një histori epike dhe e paharrueshme e një burri të viteve 1950 të vendosur për të mbrojtur gruan që ai e do nga qyteti i vogël i Teksasit Lindor i dëshpëruar për ta shkatërruar atë. E mbushur me jetë, e shkruar në mënyrë të jashtëzakonshme dhe e mjaftueshme me bukurinë baritore të Jugut rural, “Rubin” është një roman transcendent i pasionit dhe guximit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë