Loading…

7 romane me personazhe më të vjetër që do t’i doni shumë

  • 05/08/2020 | 12:57

7 romane me personazhe më të vjetër që do t’i doni shumë

Përveç librave me personazhe të rinj që janë në ankth dhe vështirësi të ndryshme, a keni menduar ndonjëherë që edhe personazhet më të vjetër mund të jenë interesant për t’u lexuar?

Këtu janë 7 romane me protagonistë më të vjetër që do t’i doni me patjetër:

“Lido” nga Libby Page

Asnjëherë nuk jemi shumë të moshuar për të bërë miq të rinj ose për të bërë ndryshime. Jeta e qetë, rutinore e Rosemary Peterson, përmirësohet kur lido — një pishinë e jashtme, ku ajo gëlon çdo ditë që nga hapja e saj dhe ku shpëtoi nga shkatërrimi i Luftës së Dytë Botërore dhe ra në dashuri me burrin e saj – kërcënohet me mbyllje nga një zhvillues lokal i strehimit. Fatmirësisht një reporter interesohet për historinë dhe bashkohet me Rozmarinë për të shpëtuar institucionin e lagjes.” Lido” është një roman simpatik që të bën të ndjehesh mirë, që kap zemrën dhe shpirtin e një komuniteti ndër breza – një përrallë e parezistueshme e dashurisë, humbjes, plakjes dhe miqësisë.

“Tre gjërat për Elsie-n” nga Joanna Cannon

Ky është misteri më i mirë i shtëpisë së pleqve që do të lexoni ndonjëherë! Tetëdhjetë e katër vjeçarja Firence është rrëzuar në banesën e saj në Cherry Tree Home për të moshuarit. Ndërsa pret të shpëtohet, ajo mendon për mikun e saj të përjetshëm Elsie dhe pyet veten nëse një sekret i tmerrshëm nga e kaluara e tyre do të dalë në dritë. A është banori i ri simpatik që u shfaq papritmas ai që pretendon të jetë? Pse ai duket saktësisht si një njeri që vdiq 60 vjet më parë? Dhe pse askush nuk do t’i dëgjojë shqetësimet e saj?

“Bërë për dashuri” nga Alissa Nutting

Kur Hazel lëviz në një park rimorkio të qytetarëve të moshuar me babanë e saj dhe kukullën seksi të tij, ajo ndjen se jeta e saj ka arritur në një nivel të ulët. Ndërsa përpiqet të krijojë një jetë të re për veten e saj, burri mbizotërues, i cili u mundua me gjithçka për ta sjellë atë në shtëpi – duke e detyruar Hazelin të marrë masa drastike. “Bërë për dashuri” është një komedi absurde dhe bezdisëse për martesën dhe familjen.

“Njeriu 100-vjeçar që u ngjit në dritare dhe u zhduk” nga Jonas Jonasson

Si një njeri i thirrur, kjo sharm suedez përqendrohet në shfrytëzimet fantastike të një njeriu, i cili, për shkak se ai ka jetuar një jetë të mirë të gjatë, shumë tashmë e kanë shkruar. Në stilin e Forrest Gump, heroi ynë njëqindvjeçar takon dhe ndikon në shumë prej ndriçuesve më të famshëm në botë – për të cilat ne mësojmë ngadalë gjatë ikjes së tij nga një shtëpi pensioni në prag të ditëlindjes së tij të njëqind.

“Zonja e vjetër dhe e vogël që thyeu të gjitha rregullat” nga Catharina Ingelman-Sundberg

Ky është një roman i mençur dhe depërtues për një grup të moshuarve delikuentë, dëshira e të cilëve për një cilësi më të mirë të jetës i çon ata në plaçkitje të veprave të paçmuara të artit. Ajo që filloi si një plan i thjeshtë për të vjedhur një hotel aty pranë, përshkallëzohet shpejt në vjedhjen e Muzeut Kombëtar, duke bërë zhurmë në polici, por duke nxitur interesin e mafies. Çfarë trazire!

“Pelegrinazhi i pafund i Harold Fry” nga Rachel Joyce

Kur pensionisti i fundit Harold Fry merr një letër nga një mik që vdes, ai hap derën dhe fillon të ecë 600 milje për t’i dhënë përgjigjen e tij personalisht. Në tre muajt e udhëtimit të Haroldit, mësojmë për të kaluarën e tij dhe keqardhjet dhe gëzimet që ai ka grumbulluar gjatë rrugës.

“Dita e fundit e Millard Salter” nga Jacob M. Appel

Në përpjekje për të vonuar dobësinë dhe izolimin që vijnë me pleqëri, psikiatri Millard Salter vendos të vrasë veten deri në fund të ditës – por së pari ai duhet të lidhë disa përfundime të lirshme. Këto përfshijnë një tetë-à-tête me djalin e tij më të ri, më të ri, Lysander; një renditje e paplanifikuar me gruan e tij të parë, Carol; dhe një vizitë të shkurtër në varrin e gruas së tij të dytë, Isabelle, me të cilën lindi një fëmijë të paligjshëm. “Dita e fundit e Millard Salter” është freskuese, e përzemërt dhe qesharake.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë