Loading…

7 shenja paralajmëruese që ju nevojten

  • 13/11/2016 | 15:01

7 shenja paralajmëruese që ju nevojten

Ju keni vënë re se shoku juaj ka ndryshuar. Kjo mund të jetë një ndryshim në humor, sjellje të caktuara, apo në aktivitete të cilat ajo i ka gëzuar më parë. Ju mund të keni vënë re se shoku juaj duket i lodhur gjatë gjithë kohës ose lehtësisht i inatosur. Këto simptoma janë atribuar shpesh për lodhje ose stres, por, në fakt, ato mund të jenë me një problemi shumë më të thellë.

Po i paraqesim disa shenja delikate të depresionit që ju nuk duhet t’i injorojni me një shoku të ngushtë.

  1. Miku juaj është mërzitur për asnjë arsye

Shumica e njerëzve mendojnë se depresioni është një trishtim i vazhdueshëm. Në fakt, njerëzit që zhvillojnë depresion shpesh ndjejnë zemërim dhe nervozizëm sesa dëshpërim dhe dëshpërim.

  1. Shoku juaj ka çrregullime të gjumit

Një ose dy netë pa gjumë apo një natë me gjumë të dobët është një problem i zakonshëm që përballet me shumicën e popullsisë. Por pagjumësia kronike është një shenjë alarmante. Ndonjëherë, megjithatë, njerëzit vuajnë nga simptoma e kundërta të depresionit: ato kanë vështirësi zgjohen në mëngjes, ose të ndjehen të përgjumur gjatë ditës. Ata gjithashtu mund të shkoni në shtrat herët, duke lënë mënjanë edhe detyrat më të rëndësishme.

  1. Dhimbje të vazhdueshme apo dhimbje

Ekziston një lidhje e fortë midis mendjen tonë dhe trupin. Kur trupi juaj përpiqet për të rikthyer shëndetin tuaj mendor, ju mund të keni dhimbje koke të vazhdueshme apo të pashpjegueshme mbrapa ose dhimbje muskujsh.

  1. Ulje të energjisë

Duke pasur energji të ulët dhe ndjenja lodhje janë simptoma shumë të zakonshme, nëse ju jeni në depresion. Nëse edhe detyra të vogla të bëjë që ju të inatosur dhe të marrë më shumë kohë se sa ju mendoni se ju duhet, ajo mund të jetë një shenjë paralajmëruese e depresionit.

  1. Ndjenja e fajit

Çdokush që është në depresion mund të përjetojnë ndjenjat e pavlefshmërisë, pafuqisë, fajit, dhe vetë-faj. Në fakt, tendenca për të fajësuar veten tepër është një faktor kyç në depresion.

  1. Sjellja e papritur të pamatura

Duke marrë rreziqe të panevojshme, kumar, sjellje të rrezikshme seksuale, ose aktivitete të tjera të pamatur dhe të papërgjegjshme në fakt mund të jetë përpjekje për të përballuar me kaosin e brendshëm. Këto modele të sjelljes mund të japin lehtësim të përkohshëm, por do të rezultojë në më shumë dhimbje dhe shumë probleme më emocionale në afat të gjatë.

  1. Përqëndimi duke kujtuar vështirësit në detaje

Kur ju jeni në depresion se është më e vështirë për të përqëndrohet dhe i kushtoj vëmendje, kështu që ju jeni më shumë të hutuar. Kjo pengon aftësinë tuaj për të kryer detyrat dhe ul efikasitetin tuaj. Natyrisht, një humor të keq mund të ndikojë edhe vëmendjen tuaj, përqendrimin dhe  kujtesën, por depresioni përfshin simptoma të ngjashme.

Mbani mend: më shumë shenja që keni vënë re, probabiliteti i lartë që ju duhet të merren me depresionin më tepër se një ditë./ gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë