Loading…
7 ushqimet që duhet t’i konsumoni nëse vuani nga tensioni i lartë
  • 09/08/2018 | 09:43

7 ushqimet që duhet t’i konsumoni nëse vuani nga tensioni i lartë

Rreziku nga tensioni i lartë i gjakut mund të ulet vetëm duke bërë disa ndryshime në dietën tuaj, transmeton gazetametro.net


Gjendja e tensionit të lartë, e cila njihet edhe si hipertensioni, ushtron shumë presion në enë të gjakut dhe në organet më të rëndësishme në trupin e njeriut, zemrën dhe mushkritë.

Mirëpo, nëse bëni disa ndryshime në dietën tuaj, do të mund të ulni rrezikun nga kjo gjendje e cila mund të dërgojë edhe në vdekje.

Jogurti (me përmbajtje të ulët të yndyres)

Nëse konsumoni jogurt i cili ka më pak yndyrë, do të mund të ulni presionin e gjakut, sipas Universitetit të Kalifornisë

Si një ushqim i përditshëm, përmbanë shume elemnte të cilat ndikojnë kundër hipertensionit.

Edhe qumshti pa yndyrë është i mirë kundër tensionit, ndërsa djathi nuk preferohet.

Farat 

Pacientët të cilët konsumojnë fara, mund t’i vërejnë efektet pas 6 muajve thuhet në raport.

Nuk dihet se si e shkaktojnë ato uljet e tensionit në organizëm ,mirëpo mund të jetë ndonjëra nga përmbajtjet që kanë.

Çokollata e zezë

Çokollata e zezë mund të ulë rrezikun nga presioni i lartë i gjakut pasi që përmban antioksidantë të quajtur flavanolë

Vaji i ullirit

Njejtë si çokollada edhe vaji i ullirit është i pasur me flavanolë, e cila mund të ndikojë në uljen e tensionit të gjakut.

Panxhari

Nëse konsumoni pije nga panxhari mund të ulni rrezikun nga tensioni, i cili sipas shkenctarëve ulet menjëherë pas 6 orëve që e keni përdorur pijen.

“Panxhari përmban nitrate, të cilat e ulin tensionin e gjakut”, kanë treguar shkenctarët nga ky universitet.

Fistikët

Vetëm një ose dy fisitikë në ditë të mund të ulnin presionin e gjakut të lartë.

Shegat

Nëse konsumoni vetëm nga një gotë lëngu të shegës çdo ditë, për 4 javë mund të ulni presionin e gjakut në një mënyrë të mahnitshme. /gazetametro.net

 

 

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë