Loading…
7 ushqimet që s’duhet t’i konsumoni para gjumit
  • 01/06/2018 | 19:04

7 ushqimet që s’duhet t’i konsumoni para gjumit

Brokoli dhe lulelakra nuk preferohen që të konsumohen para se të flini, kjo pasi kanë shumë fibra të patretshme. Në qoftë se i konsumoni në këtë kohë trupi juaj do të jetë ende duke punuar për tretjen e tyre, ndërkohë që ju bëni një gjumë të parehatshëm.


Mish i kuq ka shumë proteina dhe ka efekt të njëjtë në trup me atë të brokolit dhe lulelakrës.

Salcë domateje

Salca nga domatet duhet të shmanget për shkak të aciditetit. Nëse keni vendosur për ushqime pikante, konsumoni ato të paktën tre orë para gjumit.

Çokollata e zezë, ndonëse preferohet të konsumohet gjatë ditës, natës do t’ju mbajë zgjuar.

Alkooli ka ndikim negativ në fazat REM të gjumit.

Pije me gaz kanë shumë sheqer dhe jo vetëm që ju shëndoshin dhe ju krijojnë probleme me sheqerin në gjak, por edhe shqetësojnë gjumin.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë