Loading…

8 koleksionet më të mira të tregimeve të shkurtra që duhen lexuar

  • 29/06/2020 | 21:03

8 koleksionet më të mira të tregimeve të shkurtra që duhen lexuar

Nga përrallat e frymëzuara nga mitologjia antike e deri te tregimet e ndershme të mëmësisë, këto vepra vështirë se harrohen, shkruan Gazeta Metro.


Një histori e mirë e shkurtër është e vështirë për tu mposhtur – por është më e vështirë për tu shkruar. Me nën 10,000 fjalë (nuk ka rregulla të vështira dhe të shpejta në lidhje me gjatësinë “e duhur” të një tregimi të shkurtër, por e sigurt për të thënë ndonjë pjesë të shkrimit më shumë se 10,000 fjalë nuk mund të konsiderohet e shkurtër) një autor duhet të krijojë me sukses një numër elementësh dhe t’i përziej ato.

Një nga arsyet pse ekziston një oreks i tillë për këtë lloj trillimi është se ato pothuajse gjithmonë gllabërohen lehtë në një ulje. Ata kërkojnë shpërthime të vëmendjes dhe i shpërblejnë lexuesit në mënyrë të çuditshme me mjaft për të menduar.

Përmbledhja jonë përmban koleksionet më të mira të tregimeve të shkurtra të publikuara deri më tani. Ne po kërkonim vepra që ndjeheshin nga momenti, por shkëlqimi i të cilëve nuk do të venitej vite nga tani, me shkrimin që ndiheshim se mund të përshkruheshin si klasikë moderne.

Ne kemi dashur të japim një aromë të plotë të asaj që këto koleksione u ofrojnë lexuesve kur bëhet fjalë për tonin dhe stilin, por edhe për sa i përket komplotit. Ne jemi përpjekur të shmangim përfshirjen e “spoilers” të tregimit, por duhet t’ju paralajmërojmë se në disa raste ne kemi qenë më të qartë për mënyrën se si shpaloset përralla sesa në të tjerët.

‘Duke qenë të ndryshëm: tregimet e reja të shkurtëra irlandeze,’ edituar nga Lucy Caldwell

Secila nga tregimet në këtë antologji është porositur posaçërisht – që është një trajtim i vërtetë për adhuruesit e tregimeve të shkurtra. Paraqitja e Caldwell shërben si një arsyetim i cili vë në pikëpyetje se çfarë do të thotë të jesh irlandez, megjithëse i gjithë koleksioni e bën këtë. Emri i vëllimit buron nga një frazë e poetit dhe dramaturgut Louis MacNeice, i cili dikur shkruante për “dehjen e gjërave që janë të ndryshme”.

Historia e parë, për një grua që dashurohet me një burrë të vdekur, është një sfidë e menjëhershme për atë që ne mund të mendojmë se do të thotë të jesh irlandez. Shkruar nga Yan Ge, ne e shohim Irlandën përmes syve të një emigranti, nga dikush që stërvit dy botë dhe kultura. Secila histori ju pengon larg nga ajo e mëparshmja. “Notuesit” është një lexim i çuditshëm, i pakëndshëm duke pasur parasysh që narratori është djali i ri, naiv i një pedofili që drejton djem të rinj në mësimet e tyre të notit në një autobus me erë të vjetër.

“Ngjyra dhe drita” e Sally Rooney trajton izolimin, suksesin dhe lojën e pushtetit, pasi dy palë të interesuara reciprokisht me pasiguritë e tyre nuk funksionojnë në mënyrë të kënaqshme për atë që është e qartë. Në “Një listë të pjesshme të të shpëtuarve”, Danielle Mclaughlin shkruan për një burrë të divorcuar së fundmi i cili paralajmëron të dashurën e babait të tij të moshuar, vetëm për të zbuluar se ajo po e lë atë sidoqoftë.

“Legjendat” të Louise O’Neill tregon historinë e gërshetimit të gishtave të këmbëve të një gruaje të re inteligjente, por emocionalisht të pashtershme, e cila është kthyer nga kolegji në fshatin e saj provincial, por e gjen veten në një situatë degraduese që shërben vetëm për të përkeqësuar tendencat e saj vetë-shkatërruese. O’Neill shkruan për turpin aq shkëlqyeshëm, aq visceral dhe me një brutalitet të tillë sa që kjo histori nuk mund të mos ju ndjekë. Kjo është një shtëpi e plotë e madhështisë.

‘E di që e do këtë”, Kristen Roupenian

“Personi i maceve”, tregimi i shkurtër që u bë viral në New Yorker është ajo që e bëri të famshëm Roupenian – të lexuar nga miliona njerëz në të gjithë globin kur u botua në vitin 2018. Por është koleksioni “Personi i maceve” i cili çimenton statusin si mjeshtre e tregimit të shkurtër. Puna këtu tregon se ajo është gjithçka tjetër pos sukses i një here të rastësishme. Këto janë histori të vogla të mërzitshme, të errëta, të këqija, të cilat ekzekutohen shkëlqyeshëm, duke e lënë lexuesin të pakënaqur diku midis nervozizmit dhe krejtësisht të çuditur.

Historia e parë – e një çifti që përdorin seksin për të torturuar emocionalisht një mysafir të shtëpisë në nevojë është tronditëse, dhe megjithatë ne e dinim se po vinte. Ajo shtyn formën e përrallës tradicionale – shkrimi i një mbretëreshe që në thelb bie në dashuri me veten e saj të maskuar brenda një ngarkese aktuale të mbeturinave të vjetra. Rrëfenja e ngadaltë, delikate e Roupenian ngjitet në tmerret e papara shpesh. Ajo lë shumë gjëra të pashfrytëzuara, duke u kërkuar lexuesve të lënë mendjen e tyre të plotësojnë boshllëqet.

“Sardines”, historia e një feste për ditëlindjen e një fëmije u bë mashtruese dhe vdekjeprurëse në pyll ka ndjenjën e “Lotarisë” të Shirley Jackson, një përrallë ftohtë e tmerrshme, e cila, si “Personi i maceve”, u botua për herë të parë në New Yorker.

Gjëja më e mirë në lidhje me këtë koleksion është që kjo histori nuk është ngjarja kryesore. Këto histori mund të duken të ndryshme për sa i përket tonit, stilit, lëndës dhe madje edhe zërit – por kur ju shikoni nga afër, ju shikoni që ata të gjithë po tregojnë historinë e grave në jetën moderne. Gratë që nga ana e tyre janë të zemëruara, të papërsosura, fajtore dhe qortuese.

‘Kripë e ngadaltë’, Julia Armfield

Ju mund të keni dëgjuar tashmë gjëra të mëdha në lidhje me këtë koleksion – dhe ne jemi këtu për t’ju thënë se ato janë të gjitha të vërteta.. Armfield ka aftësinë ta bëjë surrealin të ndihet tipik – tregimi i saj është aq i sigurt saqë ju pranoni prapaskenat dhe personazhet e saj – nga një nxënëse e shkollës katolike e cila morfitet në një insekt të madh grabitqar dhe gllabëron një djalë në personifikimin e gjumit – pa diskutim.

Vetëm kur mendoni se keni marrë masën e talentit të saj, Armfield zbulon një varg tjetër për harkun e saj, ajo është gjithashtu tepër qesharake. Ne qeshëm me zë të lartë nga kjo nga “The Collectables”: “Dikush i kishte thënë Miriam-it se ajo dukej si Princesha Anne dhe ky koment i hidhëruar kishte ardhur, me kalimin e kohës, për të formuar bazën e tërë personalitetit të saj. Ajo kishte veshur copa të gjelbërta prej kadifeje gjatë gjithë vitit, i mbështillte flokët në formën e një kungulli, fliste sikur molarët e saj të ishin prej qelqi ”. Kjo është një punë kaq e sigurt dhe brilante. Armfield ka dhuratën e rrallë të duket sikur nuk ka nevojë të provojë.

“Të mrekullueshëm”, Lucy Hughes-Hallett

Asnjëherë mos e gjykoni një libër nga kopertina e tij, apo jo? Dhe jo Për shkak se kjo mbulesë me ngjyrosjen e saj të yndyrshme të ylberit dhe titullin e vogëlushit, duket krejtësisht e paqartë për përmbajtjen e saj – tregime të cilat janë të zgjuara, të pazakonta dhe shumë origjinale. Sidomos kur konsideroni se etimologjia e “fabulous” (të mrekullueshëm) është në të vërtetë “përrallë (fable)”.

Hughes-Hallett ka marrë personazhe nga mitologjia antike, fabula dhe folklori dhe i ka zvarritur duke shkelmuar dhe ulëritur në këtu dhe tani. Ajo i rrëfen këto histori kundër kësaj sfondi modern.

Në fund të librit është një pjesë në të cilën Hughes-Hallett përmbledh fabulat nga të cilat ajo rrodhi tregimet e rrëfyera në “Të mrekullueshëm”. Ju mund ta gjeni veten duke krahasuar dy tregimet e të njëjtës përrallë, duke vërejtur se si Hughes-Hallett trajton elemente të caktuara – si i formulon ato për t’i përshtatur historisë së saj të re. Kjo sigurisht shton një shtresë tjetër vlerësimi për atë që është tashmë një shkrim i shkëlqyer.

Historia e shquar është “Actaeon”, në të cilën ne takojmë një agjent të mrekullueshëm, por arrogant të pasurive, rënia e të cilit nga hiri – dhe deri në vdekjen e tij siç rezulton – vjen pasi ai është kapur duke shikuar shefin e tij ndërsa ajo bën dush. Shefi i tij quhet Diana – dhe Diana ishte, në mitologjinë e lashtë, një perëndeshë e cila ishte shikuar kur ajo lahej në lakuriq nga një gjahtar fatkeq. Ky është një koleksion i çuditshëm dhe mjaft i shkëlqyeshëm – dhe nëse nuk dinit asgjë për fabulën ose mitin më parë, oreksi juaj do të jetë mirë dhe me të vërtetë i butë../MetroLibri

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë