Loading…

8 ndëshkimet më të tmerrshme nga historia antike

  • 16/01/2021 | 19:11

8 ndëshkimet më të tmerrshme nga historia antike

Epo, ata thonë se njerëzit e lashtë kanë jetuar në kohë më të thjeshta. Por nëse keni qenë në anën e gabuar të ligjit, keni mbaruar atëherë, dhe do të mbaroni edhe tani, transmeton Gazeta Metro.


Dënimet penale ishin të neveritshme, brutale, të mbrapshta dhe të poshtra. Dhe nëse keni pasur fatin të merrni një dënim jo të dhunshëm, atëherë të tjerat denime ishin thjesht poshtërues.

Kohët e fundit kam bërë shumë kërkime mbi historinë antike derisa po bëja kerkimin më lindën shumë pyetje rreth dënimeve të asaj kohe dhe sot, se si silleshin njerëzit atëherë, cili ishte procesi i tyre i të menduarit, A ka pasur ndikim kultura e tyre në sjelljen e tyre?

Mënyra se si njerëzit trajtojnë sistemin e tyre gjyqësor dhe lloji i dënimeve që u japin të dënuarve, na tregon shumë rreth tyre.

Këtu kemi përpiluar një listë me tetë ndëshkime më të çuditshme nga historia antike:

1. Shtypja nga elefantët

2. Prerja e hundës

3. Maska me kokë kafshësh dhe shënjat poshtëruese

4. Vdekja në një kafaz

5. Vdekja në bull metali

6. Stol i zhytjes ose përthithjes

7. Gjykimet e Kalvarit Brutal

8. Njeriu i Hekurt. //gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë