Loading…

8 romanet e lavdishme dhe triumfaliste të zbulimit shkencor

  • 27/07/2020 | 13:03

8 romanet e lavdishme dhe triumfaliste të zbulimit shkencor

Libri juaj i biologjisë i shkollës së mesme të pluhurosur, por një roman i lavdishëm i zbulimit shkencor është një specie e ndryshme krejt. Këto tetë romane – shtatë prej të cilave janë shkruar nga gratë – festojnë shkencëtarët që kanë udhëtuar globin dhe antropologët, përpjekja e tyre e pangopshme për zbulim dhe njohuri zbulon të vërteta universale për mënyrën se si jetojmë dhe duam.

Lexoni listën e mëposhtme, të përbërë nga tetë libra fantastikë të zbulimeve shkencore:

“Gjendja e çudisë” nga Ann Patchett

Hulumtimet e thella të Ann Patchett dhe botët e harlisura nuk janë askund më të dukshme sesa në këtë roman të moralit dhe mrekullive, shkencës dhe sakrificës. Vendosur në Amazon, ku studiuesja farmaceutike, Marina Singh, heton doktorin enigmatik Annick Swenson, kërkimi misterioz i të cilit po mbrohet me xhelozi në zonat më të largëta të pyjeve të shiut.

“Eufori” nga Lily King

Motori që e shtyn këtë roman të lëngshëm dhe të zgjuar është dëshira – seksuale dhe intelektuale, thelbësore dhe ekzistenciale.

“Nënshkrimi i të gjitha gjërave” nga Elizabeth Gilbert

Elizabeth Gilbert gërsheton një përrallë elegante, të mençur dhe magjepsëse që përfshin epokat dhe globin me Alma Wittaker, botaniste e jashtëzakonshme. Shkruar në frymën e guximshme, kërkuese të shekullit XIX, një kohë kur supozimet e vjetra për shkencën, fenë, tregtinë dhe klasën po përplaseshin me ide të reja të rrezikshme, Alma është e pamëshirshme në përpjekjen e saj për të kuptuar veprimet e kësaj bote dhe mekanizmat prapa gjithë jetës.

“Njerëzit në pemë” nga Hanya Yanagihara

. Një dekadë gjatë krijimit, “Njerëzit në pemë” shënon debutimin e një zëri të ri të jashtëzakonshëm në trillimet amerikane. Kjo histori aventureske antropologjike kombinon tërheqjen viscerale të një trilleri me një vizion të thellë dhe tragjik të asaj që ndodh kur përplasen kulturat.

“Anatomia e ëndrrave” nga Chloe Benjamin

Në këtë roman debutues ngazëllyes dhe elegant, dy shkencëtarë të rinj që kanë ndjekur profesorin e tyre në të gjithë globin, fillojnë të kuptojnë se nganjëherë hapi i ndërmarrë “në emër të shkencës” është një hap shumë larg.

“Lëvizja e yjeve” nga Amy Brill

I vendosur në vitin 1840 në Nantucket, ky portret i dëshiruar dhe ambicioz, u frymëzua nga puna e astronomes së parë femër. Hannah Gardner Price përpiqet të jetë diçka tjetër përveç një amvise dhe nënë, dhe kur takon një burrë i cili në dukje i kupton ëndrrat e saj, ajo do të duhet të bëjë zgjedhje që do të ndryshojnë jetën e saj përgjithmonë.

“Ishulli i Pashkëve” nga Jennifer Vanderbes

Një seri zbulimesh të shkëlqyera sjellin në jetë paralajmërimet paralele të dy grave të reja të intrepiduara ndërsa ato futen në misteret shekullore të “Ishullit të Pashkëve”, një nga vendet më të largëta në botë. Por Ishulli i Pashkëve ka një të kaluar të bezdisshme dhe ata janë të detyruar të përballen me zbulimet e trazuara për veten dhe njerëzit që i duan, duke ndryshuar jetën e tyre përgjithmonë.

“Marsiani” nga Andy Weir

Gjashtë ditë më parë, astronauti Mark Watney u bë një nga njerëzit e parë që shëtiti në Mars. Pas një stuhie pluhuri gati sa e vret atë dhe e detyron ekuipazhin e tij të evakuohet, ai e gjen veten të bllokuar dhe plotësisht të vetëm pa asnjë mënyrë për të sinjalizuar edhe Tokën që është gjallë. Kjo histori trimërie, zgjuarsie dhe shanse të pakapërcyeshme e të pabesueshme tani është një fotografi kryesore që interpreton Matt Damon.

Më të fundit
...
  • 08/08/2020 | 23:53
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë