Loading…

8 Romanet e lavdishme dhe triumfante të Zbulimit Shkencor

  • 20/03/2020 | 19:38

8 Romanet e lavdishme dhe triumfante të Zbulimit Shkencor

Libri juaj i biologjisë i shkollës së mesme mund të jetë pluhurosur mund të ketë qenë i mërzitshëm, por një roman i lavdishëm i zbulimit shkencor është një specie e ndryshme krejt. Këto tetë romane – shtatë prej të cilave janë shkruar nga gratë – festojnë shkencëtarët që kanë udhëtuar botën dhe antropologët, shtytja e pangopshme e të cilëve për zbulimin dhe njohuritë na zbulon të vërteta universale për mënyrën se si jetojmë dhe duam.

“State of Wonder” nga Ann Patchett
Hulumtimet e thella të Ann Patchett dhe botët e harlisura nuk janë askund më të dukshme sesa në këtë roman të moralit dhe mrekullive, shkencës dhe sakrificës. Vendosur në Amazon , ku studiuesja farmaceutik Marina Singh heton doktorin enigmatik Annick Swenson, kërkimi misterioz i të cilit po ruhet me xhelozi në zonat më të largëta të pyjeve të shiut.

“Euforia” nga Lily King
Pjesëmarrja në një trekëndësh dashurie gjatë një studimi antropologjik nuk është saktësisht mënyra më e mirë për të qëndruar e përqendruar, por bën një roman pasionant dhe inteligjent. I vendosur midis dy Luftërave Botërore dhe i frymëzuar nga ngjarjet në jetën e antropologes revolucionare Margaret Mead, kjo histori tërheqëse e posedimit dhe eksplorimit është romani shpërthyes për autoren që ka fituar çmime, Lily King.

“Nënshkrimi i të gjitha gjërave” nga Elizabeth Gilbert
Elizabeth Gilbert gërsheton një përrallë elegante, të mençur dhe magjepsëse që përfshin epokat dhe globin me Alma Wittaker, botanisten e jashtëzakonshme. Shkruar në frymën e guximshme, kërkuese të shekullit XIX, një kohë kur supozimet e vjetra për shkencën, fenë, tregtinë dhe klasën po përplaseshin me ide të reja të rrezikshme, Alma është e pamëshirshme në përpjekjen e saj për të kuptuar veprimet e kësaj bote dhe mekanizmat prapa gjithë jetës.

“Njerëzit në pemë” nga Hanya Yanagihara
Nëse emri Hanya Yanagihara tingëllon i njohur për ju, kjo është për shkak se romani i saj” Një Jetë e Vogël” është një finalist i çmimit për Librin Kombëta dhe i renditur në listën e shkurtër për Man Booker Prize. Ndonëse mori një dekadë për t’u realizuar, “Njerëzit në pemë” shënon debutimin e një zëri të ri të jashtëzakonshëm në trillimet Amerikane. Kjo histori aventureske antropologjike kombinon tërheqjen viscerale në një thriller me një vizion të thellë dhe tragjik të asaj që ndodh kur përplasen kulturat.

“Anatomia e ëndrrave” nga Chloe Benjamin
Në këtë roman debutues ngazëllyes dhe elegant, dy shkencëtarë të rinj që kanë ndjekur profesorin e tyre në të gjithë globin, fillojnë të kuptojnë se nganjëherë hapi i ndërmarrë “në emër të shkencës” është një hap shumë larg.

“Lëvizja e Yjeve” nga Amy Brill
I vendosur në vitin 1840 në Nantucket, ky portret i pasur i dëshirës dhe ambicies, u frymëzua nga puna e astronomes së parë femër. Hannah Gardner Price përpiqet të jetë diçka tjetër përveç një amvise dhe nënë dhe kur takon një burrë i cili në dukje i kupton ëndrrat e saj, ajo do të duhet të bëjë zgjedhje që do të ndryshojnë jetën e saj përgjithmonë.

“Ishulli i Pashkëve” nga Jennifer Vanderbes
Një seri zbulimesh të shkëlqyera sjellin në jetë paralajmërimet paralele të dy grave të reja aventuriere ndërsa ato futen në misteret shekullore të Ishullit të Pashkëve, një nga vendet më të largëta në botë. Por Ishulli i Pashkëve ka një të kaluar të bezdisshme dhe ato janë të detyruar të përballen me zbulime të trazuara për veten dhe njerëzit që i duan, duke ndryshuar jetën e tyre përgjithmonë.

“Marsiani” nga Andy Weir
Gjashtë ditë më parë, astronauti Mark Watney u bë një nga njerëzit e parë që shëtiti në Mars. Pasi një stuhie pluhuri gati sa e vret atë dhe e detyron ekuipazhin e tij të evakuohet, ai e gjen veten të bllokuar dhe plotësisht i vetëm pa asnjë mënyrë për të sinjalizuar edhe Tokën që është gjallë. Kjo histori trimërie, zgjuarsie dhe shanse të pakapërcyeshme, tani është një fotografi kryesore që interpreton Matt Damon.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë