Loading…

8 romanet tërheqëse të folklorit antik, mitologjisë dhe perëndive

  • 30/06/2020 | 16:12

8 romanet tërheqëse të folklorit antik, mitologjisë dhe perëndive

Çdo kulturë në Tokë ka hartuar mitologjinë dhe folklorin e tyre për të ndihmuar në shpjegimin dhe kuptimin e botës.


Më poshtë janë disa romane të gjalla dhe bindëse të bazuara në mitologji të ndryshme që do të transportojnë me lehtësi ju nëpër botë.

“Nusja e Grabitësit” nga Margaret Atwood Nusja ROBBER është një pamje moderne e gjinisë, në një përrallë gjermane, që përfshin një grup grash që zbulojnë se një figurë misterioze nga e kaluara e tyre nuk ishte aspak ajo që dukej. Një eksplorim tërheqës i grave, burrave, mashtrimeve dhe solidaritetit, ky roman menjëherë do të fundos dhëmbët e tij në ju.

“Gjigandi i Varrosur” nga Kazuo Ishiguro Në këtë roman evokues dhe tërheqës nga autori fitues i çmimit Nobel, një çift i moshuar kërkon për djalin e tyre të zhdukur në Britaninë e Madhe pas-Arturiane. Por pse nuk mund të kujtojnë asgjë për të?

“Kojota blu” nga Christopher Moore Me humorin e tij të nënshkrimit dhe shkrimin lirik, Christopher Moore gërsheton një përrallë moderne imponuese të një shitësi sigurimesh jo-skenare, jeta e të cilit është kthyer përmbys nga Coyote – perëndia e lashtë e hileve të Amerikës Native. Një roman qesharak i paparashikueshëm dhe i qeshur me zë të lartë nga një prej autorëve më të dashur komik të sotëm.

“Vajza me sy fantazmë” nga MH Boroson Një grua e re me fuqinë për të parë dhe bashkëvepruar me botën shpirtërore fillon një aventurë imponuese, në Chinatown të San Francisko. E mbushur me një veprim emocionues të arteve marciale dhe folklorin tërheqës kinez, ky është një roman emocionues dhe mjeshtëror me një heroinë të paharrueshme.

“Djemtë Anansi” nga Neil Gaiman Ky roman fantazik ndjek Fat Charlie pasi jeta e tij ndryshohet përgjithmonë nga vdekja e babait të tij. Ai zbulon se babai i tij ishte mishërimi i perëndisë së Afrikës Perëndimore Anansi, dhe tani vëllai i tij duket se i ka trashëguar fuqitë e tij. Me prozë të lexueshme dhe kthesat e ftohta, “Djemtë Anansi” është një klasik modern.

“Ungjilli i Lokit” nga Joanne M. Harris Me shumë zgjuarsi, hijeshi dhe gjallëri, perëndia famëkeq hileqar Loki zbulon historinë e perëndive norvegjeze (dhe përfshirjen e tij të djallëzuar në rënien e tyre). Joanne M. Harris sjell një veprim të ri mbi këtë qenie të lashtë, dhe romani i saj do t’ju dëshirojë të zbuloni më shumë rreth mitologjisë norvegjeze.

“Lavinia” nga Ursula K. Le Guin Përjetoni AENEID-in e Virgil-it si asnjëherë më parë me këtë roman tërheqës nga këndvështrimi i Lavinia, gruaja e një heroi Trojan. Me shkrimin ribotues të Ursula K. Le Guin, LAVINIA i jep zë një gruaje legjendare të antikitetit dhe dëshirës universale për të marrë kontrollin e fatit tuaj.

“Xhinët bie në dashuri dhe histori të tjera” nga Jared Shurin Ky koleksion i gjallë dhe i gjallë i tregimeve të shkurtra nga autorë në mbarë botën eksploron magjepsjen tonë me dhe fuqinë e djemve (ose xhinëve). Duke shfaqur Neil Gaiman, Kamila Shamsie, JY Yang, ndër të tjera, këto histori të padiskutueshme demonstrojnë pa mundim shumëllojshmërinë imponuese dhe të mbinatyrshme të xhinëve.

Më të fundit
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë