Loading…

8 tipare të prindërve që rrisin fëmijë të suksesshëm

  • 01/02/2021 | 20:23

8 tipare të prindërve që rrisin fëmijë të suksesshëm

Prindërimi është, pa dyshim, një punë 24 × 7, dhe kurrë nuk do të gjeni një udhëzues se si të rrisni një fëmijë të përsosur, pa marrë parasysh sa kohë e kërkoni atë.


Por studime të ndryshme kanë zbuluar disa strategji dhe tipare prindërore me të cilat keni më shumë të ngjarë ta nxisni fëmijën tuaj për sukses në jetë.

Bright Side mbështet prindërimin e vetëdijshëm dhe shpreson se mund t’i njihni disa nga këto karakteristika në vetvete.

1. Ata nuk e fshehin të vërtetën, e cila mund të dëmtojë.

Fëmijëve të cilëve u thuhet gënjeshtra nga prindërit e tyre, edhe nëse janë “gënjeshtra të bukura për të fshehur një të vërtetë të shëmtuar”, mund të kenë më shumë probleme të përshtaten me jetën e të rriturve, sipas një  studimi nga Singapori.

2. Ata nuk ndajnë shumë nga fëmijët e tyre në internet.

Në epokën e internetit, shumë fëmijë kanë hasur në një formë të re të shkeljes së privatësisë: prindërit që ndajnë fotot dhe informacionet e tyre në lidhje me to në mediat sociale. Shumë ndikues të “Instagram mom” madje kanë ndërtuar një karrierë duke ekspozuar jetën e fëmijëve të tyre. Jo vetëm që është objektivisht i rrezikshëm, por i bën fëmijët të pakëndshëm dhe ndikojnë në vetëvlerësimin e tyre në planin afatgjatë.

3. Ata i inkurajojnë ata të udhëtojnë.

Udhëtimet janë të shkëlqyera: takoni njerëz të rinj, provoni ushqime të reja, dëshmoni vende të reja dhe përjetoni kultura të reja. Rezulton, se fëmijët gjithashtu mund të përfitojnë shumë nga shikimi i botës. Udhëtimet pompojnë kureshtjen e tyre intelektuale, aftësinë e tyre për t’u përshtatur dhe zgjidhur problemet shpejt, si dhe i bën ata më të pavarur dhe të sigurt.

4. Ata i angazhojnë fëmijët me punë.

Në përgjithësi, bërja e detyrave u ngulit fëmijëve rëndësinë e punës në ekip, menaxhimit të kohës dhe aftësive për zgjidhjen e problemeve.

Kështu, ata mund të bëhen të rritur empatikë, që mund të performojnë mirë si në mënyrë të pavarur ashtu edhe në një ekip.

5. Ata lavdërojnë përpjekjen, jo aftësinë.

Ekzistojnë 2 mënyra për të lavdëruar arritjet intelektuale: të thuash “Je kaq i zgjuar!” dhe për të thënë “Ju keni punuar kaq shumë dhe e kuptuat!” E para nxit një mendim fiks, ndërsa e dyta – një mendim rritjeje. Një mendim fiks u thotë fëmijëve se ata nuk kanë asnjë lidhje me arritjet aktuale dhe nuk mund të përmirësojnë aftësinë që ata tashmë kanë. Por kur vlerësoni përpjekjen, ju frymëzoni fëmijët të bëjnë më mirë dhe të mos dorëzohen.

Fëmijët që kanë zhvilluar një mendim rritjeje mund të vijnë pa pjekuri në moshën e rritur dhe nuk kanë frikë të marrin detyra të vështira. Ndërkohë, njerëzit me një mendim fiks shpesh e gjejnë veten të dërrmuar dhe të paaftë për të përballuar aftësinë e tyre të lindur, e cila nuk është e mjaftueshme për të menaxhuar problemin, shpesh duke thënë: “Nuk mund të bëj asgjë më shumë”.

6. Ata punojnë jashtë shtëpisë.

Kërkimet nga Shkolla e Biznesit në Harvard zbuluan se vajzat e nënave që punonin jashtë shtëpisë tentojnë të përfundojnë më shumë vite arsimimi, të përfundojnë me një pozitë menaxheriale dhe të fitojnë paga më të larta se moshataret me nënat në shtëpi. Dhe djemtë e këtyre nënave kontribuojnë shumë më tepër në punët e shtëpisë dhe kujdesin ndaj fëmijëve.

7. Ata kanë një marrëdhënie të shëndetshme me bashkëshortin e tyre.

Fëmijët, prindërit e të cilëve vazhdimisht debatojnë më keq se ata fëmijë, prindërit e të cilëve janë në një marrëdhënie të lumtur dhe të qëndrueshme. Në familjet me një nivel të lartë konfliktesh midis prindërve, fëmijët janë në  rrezik më të madh për të zhvilluar probleme emocionale, sociale dhe të sjelljes, si dhe  vështirësi me përqendrimin dhe performancën në shkollë.

8. Ata janë autoritativë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë