Loading…

Vrau shtatëzënen dhe ia nxori foshnjën nga barku, u denua me ekzekutim

  • 18/10/2020 | 14:42

Vrau shtatëzënen dhe ia nxori foshnjën nga barku, u denua me ekzekutim

SHBA kanë vendosur të ekzekutojnë një të burgosur federale femër  për herë të parë në 67 vjet, ka thënë departamenti i drejtësisë së Donald Trump. Lisa Montgomery, e cila mbyti një grua nga Misuri në vitin 2004 dhe vodhi foshnjën e saj të palindur, është planifikuar të vdesë me injeksion vdekjeprurës në burgun amerikan në Terre Haute, Indiana, më 8 dhjetor.Transmeton Gazeta Metro


Vrasësja që mbyti viktimën shtatzënë ka për të qenë gruaja e parë e ekzekutuar nga SH.B.A. në gati 70 vjet. Foshnja e Bobbie Jo Stinnett, Victoria Jo, mbijetoi për mrekulli pasi vrasësi Lisa Montgomery mbyti nënën e ardhshme me një litar pastaj i preu barku dhe ia mori foshnjën.

Tani vajza e Stinnett, Victoria Jo është 16 vjeçare dhe u rrit nga babai i saj. Në vitin 2004, burri i Montgomery tha se ai nuk ishte në dijeni se fëmija që gruaja e tij solli në shtëpi nuk ishte e tyre.

Vrasesja Lisa Montgomery 52 vjeçare, avokatët e së cilës kanë argumentuar prej kohësh se ajo ka dëmtim të trurit nga rrahjet si fëmijë dhe vuan nga psikoza dhe kushte të tjera mendore, do të bëhet gruaja e parë e ekzekutuar nga qeveria amerikane që nga Bonny Brown Heady në dhjetor 1953. Heady u dënua për rrëmbim dhe vrasje trashëgimtari gjashtë vjeçar i një manjati automobilistik. Me të dashurin e saj, ajo u ekzekutua në një dhomë gazi.

Prokurori i përgjithshëm, William Barr, njoftoi vendimin për të vazhduar me ekzekutimin e Montgomery 52 vjeçaren, në një deklaratë që gjithashtu detajonte një datë ekzekutimi të 10 dhjetorit.

Barr tha se krimet ishin “veçanërisht vrasje të urryera”. Montgomery, e cila hapi barkun e Bobby Jo Stinnett dhe mori vajzën e saj, është e vetmja grua midis 55 të burgosurve federalë që pret ekzekutimin, sipas Qendrës së Informacionit të Dënimit me Vdekje.

Në Barr, shtatë ekzekutime të të burgosurve federalë kanë ndodhur që nga korriku. Para kësaj, vetëm tre të burgosur ishin ekzekutuar që nga rivendosja e dënimit federal me vdekje në 1998, bombarduesi i Oklahoma City Timothy McVeigh dhe një tjetër në vitin 2001, të tjerët dy vjet më vonë.

Në burgjet e shtetit, 16 gra janë ekzekutuar që kur një vendim i gjykatës supreme të vitit 1976 hoqi moratoriumin mbi dënimin me vdekje në të gjithë SHBA.

Ajo moderoi ish programin Rock të MTV-së, Kombin Alternativ
Ajo mori një diplomë bachelor në filozofi nga UCLA
Ajo shkroi librin e saj të parë në vitin 1999
Ajo identifikohet si një Liberdashese
Ajo është martuar me një ish Snowboarder profesionist. Transmeton gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë