Loading…

Marrëdhëniet e shëndetshme ju ndihmojnë të keni sukses

  • 03/02/2021 | 19:51

Marrëdhëniet e shëndetshme ju ndihmojnë të keni sukses

Të gjithë jemi zhytur në një rrjet të dendur të kontakteve sociale dhe të qenit në gjendje të krijoni marrëdhënie të shëndetshme nuk është kurrë e lehtë. Po kështu, të gjithë ne priremi të dëshirojmë sukses në fushat tona përkatëse, por edhe në këtë rast nuk është aspak e qartë për të arritur qëllimet tona. Problemi i vërtetë është se ka shumë mënyra për të arritur dëshirat tona, qofshin ato personale apo profesionale.


Sidoqoftë, mund të zbuloni gjithashtu se harroni gjënë më të rëndësishme: të keni besim tek vetja. Të mësoni se si të menaxhoni marrëdhëniet tuaja personale për të arritur lumturinë është çelësi për të arritur atje ku dëshironi në jetën tuaj. Por si bëhet? Gjëja më e mirë është të përdorësh fuqinë dhe karakterin tënd personal për të qenë në gjendje të ndërtosh një ekzistencë të denjë për emrin.

Për shembull, ju duhet të mësoni të shihni çdo ngjarje në jetën tuaj si një produkt i veprimeve dhe fjalëve tuaja, jo si të shkaktuara nga pasojat e jashtme. Nëse vazhdoni të fajësoni të tjerët ose situatat përreth jush, nuk do të jeni kurrë në gjendje të krijoni realitetin që aq shumë e dëshironi: duke mohuar përgjegjësitë dhe gabimet tuaja, ju vetëm do ta zhvendosni pushtetin vendimmarrës mbi jetën tuaj në duart e njerëzve të tjerë.

Në fakt është diçka që i ndodh të gjithëve në një shkallë të ndryshme, të ndiejmë se jeta e dikujt është e kontrolluar nga ngjarjet është normale. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë se është një zgjidhje e shëndetshme. Sapo t’i kuptoni të gjitha këto, mund të filloni të ndërtoni marrëdhënie më të shëndetshme duke bindur të tjerët t’ju ndihmojnë me planet tuaja.

Mënyra më e mirë për të vendosur marrëdhënie të shëndetshme dhe të frytshme është të keni vetëbesim të madh: vetëvlerësimi është një element që ka aftësinë të përmirësojë ndjeshëm jetën tuaj dhe t’ju lejojë të kapërceni pa u dëmtuar çdo pengesë që mund të hasni. Njerëzit me vetëvlerësim janë më pak të prirur për zili dhe urrejtje, ata janë gjithashtu shumë më pak kritikë ndaj individëve të tjerë.

Kjo është arsyeja pse ju duhet të punoni në pikëpamjen tuaj për veten dhe vetëdijen tuaj. Kur arrini të keni këtë cilësi, ju mund të krijoni marrëdhënie të frytshme ose mund të bindni të tjerët që t’ju mbështesin në projektet tuaja. Mbi të gjitha, nëse nuk besoni në atë që bëni, askush tjetër nuk do ta bëjë atë për ju. Ndonjëherë t’i shikoni marrëdhëniet tuaja personale si mundësi nuk është plotësisht e gabuar.

Padyshim që duhet të keni kujdes që të mos ktheheni në një alpinist shoqëror të paskrupullt, por herë pas here përdorni edhe njohuritë tuaja për të arritur qëllimet. Gjithashtu në këtë rast sekreti është i gjithë në vlerësimin që keni për veten tuaj: duke e konsideruar veten një person me vlerë, ju gjithashtu do t’ia transmetoni këtë ndjenjë njerëzve përreth jush të cilët do të jenë shumë më të prirur t’ju ofrojnë mundësi duke ju konsideruar një person të besueshëm . Në një kohë të shkurtër, falë rrjetit tuaj të marrëdhënieve, do të jeni në gjendje të arrini një numër të madh qëllimesh që më parë dukeshin të paarritshme.

Sidoqoftë, është gjithashtu e rëndësishme të kultivoni kohëzgjatjen e këtyre marrëdhënieve sepse nëse i ndërtoni ato ekskluzivisht për të marrë një mundësi të caktuar pa e çuar përpara me kalimin e kohës, atëherë ju i përgjigjeni saktësisht përkufizimit të oportunistit. Mundohuni të mos harroni se prapa dobisë shoqërore të marrëdhënieve tuaja ka njerëz me ndjenja dhe prirje.

Mundohuni të mos e humbni kohën tuaj duke krijuar kontakte që nuk ju interesojnë vërtet. Ju nuk keni pse ta lini veten të tundohet nga qëllimi i lehtë, shumë më mirë ju mund të arrini atje me më shumë energji dhe më shumë kohë, por duke mbajtur vlerat tuaja morale të paprekura dhe të qarta. Nuk ka asgjë më të mirë sesa të shikohesh në pasqyrë dhe të jesh i lumtur.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë