Loading…

9 gjërat që s’duhet të bëni kur viziton një të sëmurë në spital

  • 23/01/2019 | 21:13

9 gjërat që s’duhet të bëni kur viziton një të sëmurë në spital

Mbështetja e të afërmve dhe miqve është e rëndësishme për pacientët, por gjithashtu duhet të jenë në gjendje të pushojnë, pasi ata përgjithësisht zgjohen herë pas here për ekzaminime ose teste të reja.

Më shumë arsye për të minimizuar kohën e vizitës dhe numrin e vizitorëve. Njohja e sjelljeve të lejuara dhe të ndaluara për vizitorët shpesh mund të bëjë një ndryshim të madh për pacientët e shtruar në spital dhe për shëndetin tuaj.

Më poshtë ju sjellim një listë me gjërat që s’duhet të bëni kur vizitoni një të smurë:

1.Nuk duhet të jeni të sëmurë.
2.Mos dërgoni lule të freskëta, ushqime, bimë ose fruta.
3.Mos tregoni përvoja negative.
4.Mos merrni jastëkë, batanije ose rroba.
5.Mos flisni në emër të pacientit.
6.Mos kontaktoni me stafin në mënyrë agresive.
7.Mos hani nga tabakaja e pacientit.
8.Mos jini tepër emocional.
9.Respektoni pacientët e tjerë në dhomë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë