Loading…

9 mijë kosovarë kërkuan azil në BE për një vit

  • 20/03/2017 | 16:52

9 mijë kosovarë kërkuan azil në BE për një vit

Sipas të dhënave të EUROSTAT, Shqipëria është vendi me numrin më të lartë të azilkërkuesve për vitin 2016 nga vendet evropiane.

Kosova, ndërkaq, renditet e pesta me rreth 9 mijë azilkërkues.

Kështu, në vitin e kaluar 28 mijë e 925 shqiptarë kërkuan azil për herë të parë në BE. Pas Shqipërisë, për numrin e lartë të azilantëve nga vendet evropiane ishte Rusia me rreth 23 mijë azilkërkues.  Në vendin e tretë në këtë listë është Ukraina me 11,090 persona e ndjekur nga Turqia me 10 mijë e 100 persona.

Edhe më 2015, Shqipëria dhe Kosova ishin dy shtetet e Evropës Lindore që kanë kryesuar në kërkesat e tyre për azil në BE.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë