Loading…

9 ushqimet që ta ndreqin disponimin (Foto)

  • 10/11/2016 | 22:50

9 ushqimet që ta ndreqin disponimin (Foto)

Duke u ushqyer shëndetshëm dhe me balancë  është vërtetuar shkenctarisht që ndikon në rritjen e pozitivitetit por është e vështir të mbahesh atëherë kur je duke kaluar një ditë të keqe dhe dëshiron të zhytësh në një kavanoz me nutella.

Këto 9 ushqime të lehta janë vërtetuar se të ngrisin humorin dhe ndihmojnë të humbasësh në pesh, lista përfshin qokolladën,kafe edhe pastat. Hajini këto ushqime të shijëshme dhe ju do rrezatoni shumë shpejt.

1.Qokollata

1

Vetëm duke menduar për qokolladën ne buzëqeshemi por sigurisht është e pamundur tw kënaqeni dhe të humbni në pesh në të njejtën kohë dhe të jeni të lumtur. Mirë ne jemi këtu të ju themi se mundeni. Qokollada përmban shumë antioksidant duke përfshirë edhe magnezium i cili shkakton që enët e tuaja të gjakut të pushojnë duke shkaktuar shtypje të ulët të gjakut dhe rritë qarrkullimin. Duke përvetësuar disa katror me 70% kakao jo vetëm që do reduktoj ankthin por edhe do lehtësoj PMS, depresionin dhe lodhjen. Kështu që ndjehuni të lirë të hani qokollad të zezë 2-3 herë në javë.Ne e dim që do e bëni.

2.Kafeja 

Thuhet që për të larguar lodhjen vetëm një filxhan kafe mund të mbaj trupin tuaj në nivel përgjatë ditës.Konsumimi çdo ditor është i njohur për rritje në dopamin dhe seriotin,dy kimikale brenda trupit që e bëjnë më të lehtë lirim e energjisë negative.

Ne jemi të sigurt që mund të falenderojmë kafeinen për ngritje të humorit,por tani ju mund ta pini atë çdo mëngjes pa u ndjerë fajtor.

3.Salmon

3

Pregaditja e salmonit nuk është vetëm për restauranta të shtrenjt;ky peshk është i pasur e omega 3 që është e njohur për luftimin e depresionit dhe luhatjeve të humorit.

4.Vezët

4

Vezët kanë vitamin D e cila luan një rol të rëndësishëm në sistemin imunë duke ju mbrojtur juve nga kollitjet, të ftohurat dhe tështima. Duke konsumuar ushqim të pasur me vitamin D mund të ju ndihmoj të hiqni mendimet negative.

5.Manaferra

5

Jogurtet me manaferra pëmbajnë anthocyanidin i cili redukton pezmatimet në trupin tuaj dhe uë depresionin. Mafarret përmbajn shumë antioksidant të cilët janë të mirë për lekurën tuaj dhe luftojn plakjen.

6.Arrat

6

Arrat janë të pasura me kalori dhe parandalojnë sëmundjet e zemrës,diabetin dhe luftojn stresin.

7.Avocado

7

Avocado ndihmon në menaxhimin e fuksioneve të trurit dhe lufton lodhjen rrit nivelin e hormoneve.

8.Bananet

8

Bananet janë të njohura për përmbajtjen e tyre me kalium që ul mundsin e goditjeve në zemer dhe aritmin.Bananet gjithashtu janë burim i vitaminës B që ndihmon në zvoglimin e depresionit.

9.Pastat

9

Karbohidratet janë të njohura për ulje të nivelit të energjisë. Shkaku që përmbajn yndyrë bëjnë plotësimin e karbohidratëve në trupin tonë.

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë