Loading…

‘990 ditë mungesa pa arsye’, performojnë prapë PSD, me aksion para Ministrisë së Arsimit pas rezultatit të dobët në PISA

  • 06/12/2023 | 15:29

‘990 ditë mungesa pa arsye’, performojnë prapë PSD, me aksion para Ministrisë së Arsimit pas rezultatit të dobët në PISA

Partia Socialdemokrate ka mbajtur aksion simbolik para Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, pas rezultatit të dobët të nxënësve kosovarë në testin PISA.


Ata në muret e këtij institucioni kanë shënuar mbishkrimin “990 ditë mungesa pa arsye”.

Kosova është renditur në katër vendet e fundit në rezultatet e testit të PISA-s për vitin 2022.

Nxënësit kosovarë kanë zënë vendet e 76-të për lexim dhe të 77-të për shkencë.

Gjithsej 80 shtete kanë qenë pjesëmarrëse në testin e PISA-s për vitin paraprak.

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë