Loading…

‘A dështoi shteti ta mbronte shtatzënën’: MD e konfirmon se gruaja kishte kërkuar ndihmë nga organet e drejtësisë

  • 30/11/2022 | 22:11

‘A dështoi shteti ta mbronte shtatzënën’: MD e konfirmon se gruaja kishte kërkuar ndihmë nga organet e drejtësisë

Nazlie Bala nga Ministria e Drejtësisë, ka thënë se gruaja shtatzënë, e cila u vra këtë të mërkurë, kishte kërkuar ndihmë edhe më parë në institucione përkatëse.


Bala tha se institucionet e sigurisë duhet ta shtojnë përgjegjshmërinë, dhe viktimave të dhunës t’u jepet përkrahja e plotë.

Ajo theksoi se lufta ndaj fenomenit të dhunës duhet të jetë e gjithë shoqërisë dhe të mos reduktohet vetëm në institucione.

Gruaja shtatzënë, e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person, i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu ka bërë të ditur një anëtar i stafit të QKUK-së për Radio Dukagjini.

Jetën e kanë humbur edhe gruaja edhe fëmija, dyshohet se vdekja e tyre ka qenë e menjëhershme.

Ngjarja dyshohet se ka ndodhur në QKUK, pranë klinikës së Gjinekologjisë. Rastin e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës, e cila ka thënë se viktima dyshohet të jetë e moshës 35-vjeçare.

Miftaraj ia kujton qeverisë se s’ka ende ministër të Shëndetësisë si dhe ‘luftën’ me Këshillin Gjyqësor dhe Këshillin Prokurorial

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë