Loading…

A do të dorëhiqen kryetarët nga radhët e PDK’së në Veri: Flasin nga kjo parti

  • 05/06/2023 | 12:56

A do të dorëhiqen kryetarët nga radhët e PDK’së në Veri: Flasin nga kjo parti

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, është pyetur sot nga gazetarët nëse do të japin dorëheqje kryetarët e Zubin Potokut dhe Zveçanit, që janë nga kjo parti.


Ai tha se nuk mund të përgjigjet me “po” ose “jo”.

Tahiri deklaroi se më e rëndësishmja është që të mos cenohet kushtetushmëria derisa shtoi se më pak të rëndësishme janë modalitetet se si duhet të zgjedhen.

“Qëndrimi i PDK-së është që të kemi një angazhim të përbashkët sidomos me SHBA-në sa i përket problemeve që i kemi pas në Veri. Është e dhimbshme dhe e papranueshme që të na bien sanksione, të përjashtohet ushtria e Kosovës nga Defender 2023 si rezultat e veprimeve të pamatshme të kryeministrit të Kosovës dhe secilit veprim që ndërmarrin institucionet tona është e rëndësishme që të jetë në përputhje të plotë me rendin tonë kushtetues. Nëse krijohen precedentë të rrezikshëm që e tejkalojnë rendin kushtetues, atëherë mendoj që po e cenojmë në thelb shtetësinë e vendit tonë… Nuk mund të them po jo, është e rëndësishme që çdo veprim që ndërmerret nga institucionet tona të jetë në përputhje me rendin kushtetues, nuk duhet të cenohet kushtetueshmëria sepse cenohet në thelb pavarësia e vendit tonë, kjo është e rëndësishme pastaj modalitetet se si duhet të zgjedhen se si duhet të ecin, janë më pak të rëndësishme.”

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë