Loading…

A do të ketë jetësim të ‘Open Balka’, ia çfarë thotë ish-ambasadori Hysaj

  • 04/11/2021 | 23:46

A do të ketë jetësim të ‘Open Balka’, ia çfarë thotë ish-ambasadori Hysaj

Bashkë me ekonomitë e vendit të tij, edhe kryeministri shqiptar, Edi Rama, po insiston jetësimin e idesë së “Ballkanit të Hapur”, por ish-ambasadori i Kosovës në Mal të Zi, Ylber Hysaj, është treguar skeptik sa i përket jetësimit të kësaj nisme.


Ish-ambasadori i Kosovës në Mal të Zi, Ylber Hysaj, realizimin e këtij projekti po e sheh për momentin të paarritshëm.

Bile sipas tij ideja e Open Ballkanit e krijon një hendek edhe për dy shtetet shqiptare.

Hysaj, thotë se nuk është vetëm pala e Kosovës qe do ta sfidoje këtë ide të Serbisë e qe po përqafohet nga Shqipëria e Maqedonia e Veriut.

Për ish-diplomatin kosovar, kjo ide ka ardhur si alternativë e mungesës së seriozitetit nga evropianët. Kësaj ai i shton edhe dy faktor të tjerë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë