Loading…

A do të ketë ulje të temperaturave? Ky mot na pret për pesë ditët e ardhshme

  • 27/05/2022 | 22:42

A do të ketë ulje të temperaturave? Ky mot na pret për pesë ditët e ardhshme

Moti në Kosovë vazhdon të jetë i ngrohët.


Fundjava me rënie të temperaturave dhe shtrëngata me shi. Javën e ardhshme sërish nxehtë, me mot më stabil dhe kthjellime.

Sipas Prishtina Weather përkeqësim i motit po pritet përgjatë fundjavës, me kushte për zhvillime të shtrëngatave me shi, që lokalisht mund të sjellin reshje më intensive shiu dhe breshër. Ditën e diel do të mbajë mot edhe më i freskët.

Kushte për reshje shiu mbeten edhe ditën e hënë, e nga dita e martë gradualisht pritet stabilizim i motit, me më shumë diell dhe rritje të temperaturave.

Përgjatë fundjavës, cilësia e ajrit do të jetë kryesisht në vlera të pranueshme dhe të mira.

28.05 – Kryesisht me vranësira. Që nga mesdita priten zhvillime të shtrëngatave me shi. Lokalisht priten edhe reshje breshëri. Në mbrëmje vonë reshje lokale shiu.

29.05 – Më freskët dhe kryesisht me vranësira dhe reshje lokale shiu. Ditën do ketë zhvillime edhe të shtrëngatave me shi, vende-vende më intensive.

30.05 – Paradite me vranësira, e ditën intervale me diell, e priten edhe zhvillime të rrebesheve me bubullima.

31.05 – Shumë ngrohtë e kryesisht me diell. Përreth viseve malore, orëve të pasdites rrebeshe të shkurta shiu me bubullima.

1.06 – Më nxehtë e kryesisht me diell.

Temperaturat minimale luhaten ndërmjet 10C e 15C, ndërsa maksimalet të dielën zbresin edhe deri në 20C, e më pas gradulisht rriten deri në 31C ditën e mërkurë..

Era të shtunën ndryshon drejtimin në verilindje orëve të mbrëmjes, që frynë e lehtë dhe mesatare 4-9m/s. Nga dita e hënë frynë nga jugperëndimi 3-10m/s.

Shtypja atmosferike fillimisht në rritje, e më pas me tendencë të rënies.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë