Loading…

A duhet të vendosni ushqime të nxehta në frigorifer: Ja çfarë thonë profesionistët e ushqimit

  • 02/06/2023 | 17:34

A duhet të vendosni ushqime të nxehta në frigorifer: Ja çfarë thonë profesionistët e ushqimit

Ruajtja e duhur e mbetjeve pas kohës së ushqimit është thelbësore për të shmangur sëmundjen, pasi rritja e tepërt e baktereve mund të çojë në helmim nga ushqimi, transmeton Gazeta Metro.


Ruajtja e sigurt e mbetjeve të nxehta parandalon rritjen e baktereve në ushqim dhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve që vijnë nga ushqimi.

Megjithëse Departamenti i Bujqësisë i Shteteve të Bashkuara (USDA) këshillon që sasi të vogla të ushqimeve të nxehta mund të vendosen menjëherë në frigorifer, është e paqartë nëse vendosja në frigorifer e sasive të mëdha të mbetjeve të nxehta është e dëmshme, siç raporton Healthline.

Prandaj është shumë e rëndësishme, pjatat e mëdha si supat, tava dhe zierjet duhet të lihen të ftohen fillimisht dhe më pas të vendosen në frigorifer brenda 2 orëve pas gatimit./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë