Loading…
A e dini se fashisti serb Vojisllav Sheshel e ka gruan nga Podujeva
  • 18/04/2019 | 11:35

A e dini se fashisti serb Vojisllav Sheshel e ka gruan nga Podujeva

Gruaja e liderit radikal serb, Vojisllav Sheshel, ka prejardhje nga Kosova. Emri i saj është Jadranka Pavloviq e cila ka lindur më 13 prill të vitit 1960 në qytetin e  Podujevës.


Pas lindjes së saj, familja ishin zhvendosur në Beograd. Jadranka Sheshel më pas kishte përfunduar studimet pedagogjike, dhe kishte punuar si profesoreshë.

Në vitin 1990 ajo ishte takuar me Vojisllav Sheshelin, me të cilin u martua dy vite më pas.

Nga kjo martesë, qifti Sheshel ka tre fëmijë.

Bashkëshorti i saj, lideri i Partisë Radikale Serbe është arrestuar në vitin 2003 me urdhër të Tribunalit të Hagës për krimet në ish-Jugosllavi.

Partia e Sheshel në vitin 2012 kishte vendosur që të propozonte Jadranka Sheshelin kandidate për presidente, por kandidatura e saj ishte një dështim në vete.

Ajo kishte marrë vetëm 3.8 % të votave, duke u rënditur e shtata në mesin e 12 kandidatëve.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë